Największe błędy podczas budowy domu.

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-05-11, 05:10

Największe błędy podczas budowy domu.

Przeczytaj i nie powtórz 9 maja 2020, 21:05
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Przystępując do budowy domu staramy się uniknąć kosztownych błędów. Niestety na niemal każdym placu budowy ma się większe lub mniejsze wpadki. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami budowlanymi. Nauka na cudzych błędach pozwoli nam uniknąć wielu problemów i nadplanowych wydatków.

Budowa domu - jakich błędów się wystrzegać?Foto: Shutterstock
Budowa domu - jakich błędów się wystrzegać?
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Nc ... 4KhMAWhMQE
Błędy przed rozpoczęciem budowy

Pierwsze błędy można popełnić jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych. Do najpowszechniejszych należy zakup projektu bez analizy planów zagospodarowania przestrzennego. Czasem okazuje się, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W tej sytuacji trzeba będzie wykonać zmiany projektowe lub zakupić całkowicie nową dokumentację.

Kolejnym często popełnianym błędem jest niezgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac budowlanych. Warto pamiętać, że zgłoszenie musi być przedłożone na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Obowiązek zgłoszenia dotyczy wszystkich inwestycji realizowanych w oparciu o pozwolenie budowlane. Domy, na których budowa wymaga jedynie zgłoszenia, nie wymagają dopełnienia tych formalności.

Następny błąd popełniany przed rozpoczęciem prac to zatrudnienie nieodpowiedniego kierownika budowy. Każdy kierownik musi posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie. Jednak warto zwrócić uwagę na jego sposób zarządzania oraz organizacji prac na placu budowy. Kierownik pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem. Dlatego warto zadbać o zatrudnienie dobrego, kontaktowego, a jednocześnie kompetentnego specjalisty.

Stan zerowy

Pierwszy często popełniany błąd to wykonanie zbyt głębokich wykopów. Pamiętajmy, że owe prace muszą być przeprowadzone bardzo precyzyjnie. Zbyt głębokie wykopy często ”poprawia się” i uzupełnia wybranym wcześniej podłożem. Niestety uzupełnione podłoże nie ma już takiej ścisłości, co może powodować nierównomierne osiadanie budynku.

Równie niebezpiecznym błędem jest posadowienie fundamentów bez uprzedniego usunięcia humusu. W wierzchniej (ok. 30 cm) warstwie podłoża znajdują się związki organiczne, ulegające zanikowi. Dlatego posadowienie fundamentów na humusie wiąże się z ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku. W warstwie humusu znajdują się też grzyby i kumulujące wodę mikroorganizmy, które mogą atakować izolacje przeciwwilgociowe.

Kolejny popularny błąd pojawia się na etapie tworzenia zbrojenia ław fundamentowych. Niektórzy wykonawcy łączą pręty żebrowe ze zbyt małym zakładem. Minimalna długość zakładek powinna wynosić 45 cm. Zastosowanie zbyt małego zakładu zmniejsza wytrzymałość całego zbrojenia.

Kosztownym i często popełnianym błędem jest też rezygnacja z tworzenia izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Pozorne oszczędności poniesione na tym etapie budowy skutkują nadmiernym zawilgoceniem fundamentów i ścian fundamentowych. Wilgoć może też powodować korozję metalowych elementów konstrukcyjnych. Dlatego kompletna izolacja przeciwwilgociowa (a w niektórych wypadkach przeciwwodna) jest niezbędna.

Ostatni popularny błąd wykonywany podczas etapu zerowego to złe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian. Nawet niewielkie nierówności mogą skutkować problemami w osadzeniu okien oraz drzwi. Złe wyprowadzenie pionu oraz poziomu skutkuje budową krzywych ścian. Oczywiście krzywizny można zamaskować grubszą warstwą tynku. Jednak przyniesie to dodatkowe, odczuwalne wydatki.

Błędy popełniane na etapie zerowym są dla inwestora najbardziej kosztowne, a ich usunięcie bywa trudne (czasem wręcz niemożliwe). Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ich powstawaniu.

Stan surowy otwarty

Początkowe problemy pojawiają się już w czasie wylewania podłogi na gruncie. Czasem zdarza się, że „fachowcy” rezygnują z wykonania zbrojenia podłogi. To oczywisty błąd może wywołać pękanie posadzki. Podobne błędy pojawiają się podczas budowy stropów gęstożebrowych. Należy zadbać o to, by strop posiadał właściwie rozstawione żebra rozdzielcze. Równie istotne jest zastosowanie podwójnych belek w miejscu oparcia ścian działowych. Pominięcie tych elementów może powodować głębokie pęknięcia stropu.

Częstym błędem na tym etapie budowy jest też zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich. Wybór odpowiedniej mieszanki ma szczególne znaczenie w ścianach jednowarstwowych. Źle dobrana zaprawa może i nie zmniejszy trwałości ścian, jednak stanie się przyczyną powstania mostków termicznych. Oszczędności na zaprawie odbiją się poprzez większe koszty ogrzewania budynku.

Podczas prac trzeba także dopilnować budowy schodów. Nie warto zmieniać wymiarów zawartych w projekcie (a niestety jest to dość częsta praktyka). Samowolna zmiana położenia stopni może sprawić spore trudności. Niektórzy wykonawcy nie uwzględniają nawet dodatkowych wysokości wynikających z wykonania posadzek na górnej kondygnacji. Efekt jest dość łatwy do przewidzenia. Do wyrównania wysokości stopni trzeba wykonywać nadlewki. Dlatego warto przeanalizować powszechne normy, które mówią, że wysokość stopni musi mieścić się w zakresie 14-19 cm (za najwygodniejsze uważa się stopnie o wysokości 15 cm). Ich szerokość nie może być mniejsza niż 30 cm.

Zwieńczeniem stanu surowego otwartego jest wykonanie dachu. Najczęściej popełnianym błędem dekarskim pozostaje zmiana rodzaju pokrycia bez dokonania analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych. Projekt domu narzuca zastosowanie konkretnego pokrycia, do którego dopasowuje się rodzaj więźby dachowej. Montaż cięższego pokrycia wymaga wykonania kompleksowej analizy projektanta. Warto w niej uwzględnić także dodatkowe elementy, które planujemy zamontować na dachu (np. panele słoneczne). Pamiętajmy, że każde dodatkowe, nieprzewidziane w projekcie obciążenie stanowi zagrożenie dla konstrukcji nośnej dachu.

Podczas prac dekarskich nietrudno o błędy. Często spotykamy się z niedociągnięciami w postaci źle wykonanych obróbek wokół koszy i kominów. Każda, nawet niewielka szczelina może skutkować pojawieniem się zacieków. Dlatego prace dekarskie powinny być wykonane przez osoby z doświadczeniem.
https://www.googleadservices.com/pagead ... swEALw_wcB
Stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe

Najczęstszym, dość banalnym błędem na tych etapach jest zatrudnienie niewłaściwych fachowców. Podczas prac instalacyjnych warto wybierać jedynie sprawdzonych, certyfikowanych pracowników, którzy mają już doświadczenie w zawodzie. Dobrym pomysłem będzie też wybór certyfikowanych elektryków i hydraulików, mających uprawnienia do wypełnienia odbioru przyłączy.

Zatrudnienie niedoświadczonej lub niesprawdzonej ekipy jest dość ryzykowne. To dość powszechny błąd, który możemy popełnić na każdym etapie budowy. Pseudofachowcy są w stanie zepsuć niemal każdą pracę budowlaną. Za naprawę niedoróbek z reguły musi zapłacić sam inwestor. Warto też podkreślić, że każde opóźnienie na placu budowy wiąże się z opóźnieniem rozpoczęcia kolejnych etapów prac. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i doświadczonych wykonawców powinno być dla inwestora kwestią priorytetową.

Pozorne oszczędności

Częstym błędem popełnianym na placu budowy jest szukanie nadmiernych oszczędności. Mniej doświadczone osoby często szukają oszczędności w zatrudnieniu tańszej ekipy budowlanej. Jest to oczywiste ryzyko, które staje się przyczyną powstawania większości kosztownych błędów na placu budowy. Dlatego zatrudnienie sprawdzonych i nieco droższych fachowców może być dla inwestora realną oszczędnością.

Kolejną pozorną oszczędnością wywołującą błędy na budowie jest zakup najtańszych materiałów. Błędy wynikające z zastosowania tanich zapraw, tynków czy betonu nie są widoczne od razu. Jednak pojawiają się w trakcie użytkowania budynku. Wielu fachowców podkreśla, że nie warto oszczędzać na jakości materiałów budowlano-wykończeniowych. Znacznie lepszym pomysłem jest rezygnacja z lukarn, wielospadowego dachu i dodatkowych nadbudówek, które zwiększają koszty całej inwestycji. Inwestor szukający oszczędności może kupić projekt prostego domu z jednospadowym dachem i kompaktową bryłą. W ten sposób można zmieścić się w planowanym budżecie inwestycyjnym, bez konieczności oszczędzania na materiałach budowlanych.
onet.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-06-30, 11:44

Po wakacjach zmieni się prawo budowlane. W wielu sprawach będzie łatwiej
Business Insider Polska

dzisiaj 30 czerwca 2020 06:24 90 025
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, dzięki zmianom w prawie budowlanym zniknąć mają dotychczasowe absurdy. Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych.
Foto: Kwangmoozaa / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/MR ... gqEwBaExAQ
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, dzięki zmianom w prawie budowlanym zniknąć mają dotychczasowe absurdy. Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych.

Już 19 września czekają nas zmiany w prawie budowlanym, które wprowadza ustawa z 13 lutego 2020 roku. W założeniach mają one uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany, a także zwiększyć stabilność decyzji. W praktyce zmiany mogą oznaczać większą liczbę oddawanych rocznie mieszkań.

Od 19 września obowiązywać będą zmiany w ustawie o prawie budowlanym
Jedną z najważniejszych zmian będzie uproszczone postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych
Zmiany mają uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany
Zmiany w prawie budowlanym
– Jakkolwiek ustawa nie jest idealna, tak wprowadzony nią kierunek zmian niewątpliwie należy ocenić pozytywnie – komentuje Marlena Bednarz, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

– Zmniejszenie wymagań dotyczących projektu budowlanego, podobnie jak uporządkowanie i zmniejszenie katalogu inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót budowlanych, w wielu przypadkach może skrócić i uprościć proces inwestycyjny. W mojej ocenie, wprowadzone doprecyzowania przepisów powinno ograniczyć część wątpliwości interpretacyjnych, z jakimi wielokrotnie borykali się zarówno inwestorzy, jak i organy – dodaje.

Z pewnością największą zmianą, która ucieszy właścicieli budynków wybudowanych co najmniej 20 lat temu bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia, czy też pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia, jest wprowadzenie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, które pozwala na legalizację samowoli bez ponoszenia opłat legalizacyjnych

– dodaje mec. Bednarz.

– Poza wyżej wskazanymi kwestiami, z prawnego punktu widzenia najistotniejszą i długo wyczekiwaną zmianą było ograniczenie możliwości stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dotychczas, z uwagi na rażące naruszenie prawa, w niektórych przypadkach można było stwierdzić nieważność takich decyzji de facto w każdym czasie. Dzięki nowelizacji nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat. Nie można też stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia, w którym stała się ona ostateczna. Powyższe zmiany niewątpliwie wzmacniają pewność prawa i stabilność podejmowanych rozstrzygnięć organów – podsumowuje mec. Bednarz.

Podział projektu budowlanego
"Obecnie projekt budowlany jest jednolitym dokumentem zawierającym elementy zagospodarowania działki, projekt architektoniczny budowlany oraz projekt techniczny" – przypomina rząd w omówieniu zmian.

Nowe prawo budowlane rozdzieli projekt budowlany na wymienione trzy części:

projekt zagospodarowania działki lub terenu,
projekt architektoniczno-budowlany,
projekt techniczny.
Zdaniem ekspertów, ma to uprościć procedury i przyspieszyć postępowania.

Najpierw organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Zgodność projektu technicznego z zatwierdzonym przez organ administracji architektoniczno-budowlanej projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym powinien zapewnić projektant

– czytamy na rządowej stronie.

Wytłumaczono przy okazji, co znaleźć musi się w poszczególnych wymienionych projektach.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu
Pierwszy z projektów obejmuje:

określenie granic działki lub terenu;
usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym sieci uzbrojenia terenu oraz urządzeń budowlanych sytuowanych poza obiektem budowlanym;
sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;
układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
informację o obszarze oddziaływania obiektu.
Projekt architektoniczno-budowlany
W projekcie architektoniczno-budowlanym znaleźć powinny się:

układ przestrzenny oraz formę architektoniczną istniejących i projektowanych obiektów budowlanych;
zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych;
charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych;
opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego;
projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne, mające wpływ na otoczenie, w tym środowisko – charakterystykę ekologiczną;
informację o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
opis dostępności dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych (w przypadku obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego);
informację o minimalnym udziale lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych w tym starszych (w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych);
postanowienie udzielające zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, jeżeli zostało wydane.
Projekt techniczny
W skład projektu technicznego wchodzą:

projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych;
charakterystykę energetyczną – w przypadku budynków;
projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe;
dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (w zależności od potrzeb);
inne opracowania projektowe.
Zmiany w odstępstwach od przepisów techniczno-budowlanych
Kolejna zmiana w prawie budowlanym dotyczy odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych. Określają one warunki techniczne, którym odpowiadać muszą obiekty budowlane i ich usytuowanie oraz warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.

"Obecnie organ administracji architektoniczno–budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Od września będzie mógł to również zrobić przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę" – czytamy w komunikacie.

Do odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych może dojść pod warunkiem pozytywnych opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego (w przypadku odstępstw dotyczących wymagań higieniczno zdrowotnych) lub wojewódzkiego konserwatora zabytków (w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków). "W przypadku odstępstwa od przepisów dot. Bezpieczeństwa pożarowego przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie lub zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego zgoda będzie udzielana w postanowieniu komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a nie jak dotychczas - przez organ administracji architektoniczno- budowlanej" – podaje rząd.

Samowole budowlane
Uproszczono również postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanych. Obecnie przepisy obejmują jedno postępowanie w przypadku wszczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez zezwolenia, czyli tzw. samowoli budowlanej. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury ma być przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Nie będzie można jednak wszcząć uproszczonego postępowania legalizacyjnego, jeśli przed 19 września 2020 r. dla samowoli budowlanej wydany zostanie nakaz rozbiórki.

Walka z absurdami?
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju dzięki zmianom zniknąć mają absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Deregulacja pozwolić ma na odblokowanie procesu inwestycyjnego, a dzięki temu w Polsce będzie mogło powstać więcej mieszkań.

Z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, zwolnione mają być między innymi instalacje gazowe wykonywane wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześc., urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1 tys. m kw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych.

Ustawa zakłada też wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.

Ustawa wprowadzi również zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-11-09, 13:19

Budowa domu bez pozwolenia? To możliwe :?: :-?

Domy bez pozwolenia na budowę? To możliwe, ale nie do końca. W ostatnim czasie powstało bardzo dużo różnych mitów związanych z pozwoleniami na budowę, które są powielane w Internecie i na różnych forach. Dowiedz się, o co chodzi z pozwoleniami na budowę i czy faktycznie można postawić dom bez zezwolenia budowlanego!

947 5 listopada 2020, 11:31
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
https://www.onet.pl/styl-zycia/kb/budow ... 0,30bc1058
Jak zbudować dom bez pozwolenia - Maxim_Kazmin/stock.adobe.comJak zbudować dom bez pozwolenia - Maxim_Kazmin/stock.adobe.com - Maxim_Kazmin / KB.pl

Pozwolenie na budowę – podstawa prawna

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/62 ... gqEwBaExAQ
Ustawa Prawo budowlane została przegłosowana lipca 1994 roku, a weszła w życie 1 stycznia 1995 roku. To właśnie ona wprowadza konieczność uzyskania pozwolenia na budowę i uściśla, w których przypadkach nie jest to potrzebne. Jest to decyzja administracyjna, która zezwala na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu.

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie oznacza jednak, że można rozpocząć budowę. Należy jednak zebrać dodatkowe dokumenty, a decyzja musi być zgodna z prawem budowlanym. Należy także zawiadomić organy nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia tych robót w określonym terminie na 7 dni przed tym terminem.

Kto wydaje pozwolenie na budowę? W myśl ustawy pozwolenia na budowę wydają trzy organy: starosta, wojewoda i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Starosta (a w przypadku miast na prawie powiatu prezydent miasta) to organ pierwszej instancji, co oznacza, że jeśli nie wyda pozwolenia, należy skierować apelację do wojewody. W przypadku budowy domów jednorodzinnych czy zmian budowlanych na działkach, decyzję podejmuje Starosta. Wojewoda odpowiada za takie zmiany, jak drogi publiczne czy budowle usytuowane w pobliżu torów kolejowych.


Pozwolenie na budowę a zgłoszenie budowy

W 2015 roku w Prawie budowlanym pojawiła się znaczna zmiana. Droga do uzyskania zezwolenia jest długa i często powodowała opóźnienia w realizacji inwestycji. Dlatego w połowie 2015 roku nowelizacja ustawy pozwoliła na zmianę – teraz wystarczy zgłosić budowę, a jeśli starosta czy wojewoda w ciągu 21 dni nie zgłoszą sprzeciwu, można ją rozpocząć.

Właśnie ta zmiana sprawiła, że wiele osób zaczęło myśleć, że pozwolenie na budowę nie jest już konieczne i że nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Budynek bez pozwolenia, dom bez pozwolenia na budowę – w wielu miejscach pojawiły się takie hasła. Zgłoszenie nie oznacza jednak, że można budować bez żadnych formalności i dokumentów.

Aby złożyć zgłoszenie także należy mieć ze sobą wiele dokumentów. Jednym z nich jest decyzja o warunkach zabudowy (tak zwana WZ-tka). Konieczna jest także mapa do celów projektowych, planowany projekt budynku oraz decyzje o przyłączach. Uproszczenie procedury sprawia jednak, że nie trzeba czekać na pozytywną opinię urzędników, jeśli nie zostanie wydana negatywna, można zacząć budować.

Domy bez zezwolenia budowlanego?

Po nowelizacji Prawa budowlanego w 2015 roku, nie trzeba już mieć pozwolenia na budowę. Budynek bez pozwolenia, na samym zgłoszeniu budowy musi spełniać jednak kilka warunków. Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że tylko domki drewniane czy domki bez głębokich fundamentów mogą być budowane bez pozwolenia. Lista obiektów, które można zbudować tylko ze zgłoszeniem jest długa:

Wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na których zostały zaprojektowane,

Wolnostojące parterowe budynki gospodarcze,

Garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2,

Parterowe budynki rekreacji o powierzchni do 35 m2,

Wiaty o powierzchni do 50 m2,

Przydomowe oczyszczalnie ścieków i zbiorniki bezodpływowe o pojemności do 10 m3,

Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m2.

I chociaż możliwości budowania na zgłoszenie jest wiele, w zasadzie tylko około 3% inwestorów na to się decyduje. Reszta składa wniosek o pozwolenie na budowę. Jest to związane z tym, że budowa domu bez pozwolenia, czyli na zgłoszenie, wymaga zastosowania się idealnie do projektu budowy. Aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany, konieczne jest pozwolenie na budowę, dlatego inwestorzy wolą na wszelki wypadek załatwić je na początku, niż potem zawieszać prace. Budowa domu bez pozwolenia wymaga zastosowania złożonego projektu.

Budowa domu bez pozwolenia wymaga zastosowania złożonego projektu - AlcelVision/stock.adobe.comBudowa domu bez pozwolenia wymaga zastosowania złożonego projektu - AlcelVision/stock.adobe.com - AlcelVision / KB.pl
Prawo budowlane – nowelizacja z 2020 roku
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/pw ... gqEwBaExAQ
W aspekcie domów bez pozwolenia na budowę pojawiły się zmiany we wrześniu 2020 roku. Została ona uchwalona 13 lutego 2020 roku i niesie ze sobą bardzo wiele zmian dla budowlanego procesu inwestycyjnego.

Jakie zmiany mają największe znaczenie dla inwestorów? Przede wszystkim nastąpił podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działku lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. Zmieniło się także to, że do wniosku o pozwolenie należy dołączyć trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu albo projektu architektoniczno-budowlanego.



Ważne jest także to, że pojawiły się roboty budowlane, które można przeprowadzić na zgłoszenie, bez uzyskania pozwolenia. Nadal wśród nich znajdują się budynki jednorodzinne mieszkalne, które nie oddziałują na działki sąsiednie. Zmiany dotyczą głównie budynków gospodarczych lub na przykład miejsc składowania obornika, oczyszczalni ścieków i instalacji zbiornikowych na gaz.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Powyżej przytoczony przykład nie jest jedynym momentem, kiedy pozwolenie na budowę jest niezbędne. Potrzebujesz go także wtedy, gdy projektowany dom będzie ograniczał możliwość dowolnego zagospodarowania sąsiedniej działki (na przykład znajduje się blisko granicy, ponieważ działka jest mała) lub może się okazać, że inwestycja oddziałuje na obszar Natura 2000. Nawet domki drewniane bez fundamentów nie mogą być postawione bez pozwolenia na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Pozwolenie jest także konieczne w przypadku bliźniaka.

Wniosek należy złożyć odpowiednio wcześniej, ponieważ czas oczekiwania na decyzję nierzadko jest dłuższy niż 30 dni. Zgodnie z Prawem budowlanym należy dostarczyć komplet dokumentów – konieczne jest złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także 4 egzemplarze projektu budowlanego i MPZP, czyli wyrysy z Miejskiego Projektu Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku, gdy dokument nie jest ustanowiony, konieczna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Należy także wnieść opłatę.

Pozwolenie na budowę – informacje

Koszt pozwolenia na budowę składa się z dwóch elementów: zatwierdzenia projektu budowlanego (co kosztuje 47 zł) i opłaty skarbowej na pozwolenie na budowę nowego obiektu budowlanego. Jej wysokość zależy od rodzaju inwestycji, a czasami także jej wielkości. W przypadku domu jednorodzinnego jest to 48 zł w sumie. Za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej płaci się 1 zł za m2 powierzchni użytkowej. Koszt pozwolenia na budowę nie jest więc wysoki.

Ważność pozwolenia na budowę jest wydawana bezterminowo. Oznacza to, że od inwestora zależy, jak długo będzie trwała budowa. Jednakże zgodnie z Prawem budowlanym decyzja wygasa, jeśli ustawa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od jego wydania. Dlatego można przyjąć, że jeśli budowa nie wystartuje, ważność pozwolenia na budowę wynosi trzy lata.

Wiele osób zastanawia się także, czy możliwe jest przeniesienie pozwolenia na budowę na inny adres. Nie jest to możliwe. Przeniesienie pozwolenia na budowę jest możliwe tylko na inną osobę, na przykład nowego właściciela niedokończonej inwestycji, ale do tego konieczne jest zgłoszenie takiego faktu do odpowiedniego urzędu.

Źródło: KB.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-12-29, 17:10

Budowa domu coraz trudniejsza. Duże zmiany w prawie budowlanym 2021 r. :-( :!:

Zmiany w prawie budowlanym 2021 są kolejnym etapem wdrażania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej planu większej energooszczędności i troski o środowisko naturalne. Nowe przepisy dotyczące budowy domu wymuszają na inwestorze zastosowanie nowych rozwiązań izolacji termicznej oraz wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Celem wprowadzanych zmian jest zatrzymanie ciepła w budynku oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

578
Dzisiaj, 29 grudnia 12:23 2020r.

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jak zmienia się praw budowlane w 2021 roku? - tobisto/stock.adobe.comJak zmienia się praw budowlane w 2021 roku? - tobisto/stock.adobe.com - tobisto / KB.pl

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym 2021

Obniżenie wskaźnika energii pierwotnej Ep

Każdy budynek mieszkalny w naszej szerokości geograficznej nie może się obejść bez systemu ogrzewania i wentylacji. Energia potrzebna jest też do podgrzania wody użytkowej oraz do zasilania sprzętów elektrycznych i oświetlenia. Proekologiczne dążenia Unii Europejskiej skutkowały uchwaleniem 10 lat temu dyrektywy zobowiązującej wszystkie kraje członkowskie do poprawy charakterystyki energetycznej domów. Celem jest zarówno skuteczne zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, jak i odchodzenie od nieodnawialnych źródeł energii. Ze względów praktycznych realizacja tych założeń jest rozpisana na kilka etapów.
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/VE ... OCoTAFoTEB

Zmiany przepisów były znane z wyprzedzeniem i do ich wprowadzenia należało się przygotować. Jako że prawo nie może działać wstecz, pozwolenie na budowę otrzymane w bieżącym roku jest ważne w niezmienionej formie również w roku przyszłym – 2021. Wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2021 r. wiąże się z obowiązkiem spełnienia nowych wymagań, obniżających zapotrzebowanie na energię.

Wskaźnik Ep jest końcowym wynikiem obliczeń uwzględniających nakłady energii nieodnawialnej poniesionej na dostarczenie do budynku różnych nośników energii. Na wartość wskaźnika Ep składa zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, podgrzania wody użytkowej oraz wentylacji, na potrzeby chłodzenia oraz oświetlenia. Na przestrzeni lat wartość Ep systematycznie maleje:

· 2014 r. – 120 kWh/(m2/rok);

· 2017 r. – 95 kWh/(m2/rok);

· 2021 r. - 70 kWh/(m2/rok).

Najbardziej niekorzystna z punktu widzenia nieodnawialnej energii pierwotnej jest energia elektryczna z sieci. Wynika to z dużych strat podczas produkcji i przesyłu. Bardzo dobre są natomiast lokalne źródła energii odnawialnej, jak energia słoneczna, energia wiatrowa, energia geotermalna, a także biomasa. W przypadku budynków jednorodzinnych osiągnięcie niskiego wskaźnika Ep, spełniającego wymagania nowych warunków technicznych, jest możliwe przez wykorzystanie OZE.

Obniżenie współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budynku

Izolacja termiczna przegrody budowlanej (ściany, stropu, podłogi) jest określona współczynnikiem przenikania ciepła U. Jest jednym z najważniejszych parametrów, mający bezpośredni wpływ na bilans energetyczny domu, a tym samym na koszty jego ogrzewania. Współczynnik przenikania ciepła zależy od rodzaju materiału budowlanego, a z definicji oznacza ilość energii, która przenika przez ściany, okna, drzwi, dach i inne przegrody, odniesioną do powierzchni przegrody i różnicy temperatur między stroną wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostką jest W/(m2·K). Im lepszym izolatorem jest materiał przegrody, tym mniejszą wartość wykazuje współczynnik przenikania ciepła.

Wartość współczynnika przenikania ciepła wylicza się biorąc pod uwagę opór cieplny zależny od grubości ściany (w metrach) i współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jeśli przegroda składa się z kilku warstw, wyliczenie wartości U jeszcze bardziej się komplikuje. Z dniem 1 stycznia 2021 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U zostaje obniżona do następujących wartości w jednostkach W/(m2·K). W nawiasie, dla porównania, wartość U obowiązująca w ostatnim okresie.

· Ściany zewnętrzne przy Ti (temperaturze ogrzewanego pomieszczenia) ≥ 16°C – 0,20 (0,23)

· Ściany wewnętrzne – 1,00 (1,00)

· Dachy przy Ti ≥ 16°C – 0,15 (0,18)

· Stropy przy Ti ≥ 16°C – 0,25 (0,25)

· Podłogi na gruncie przy Ti ≥ 16°C – 0,30 (0,30)

Obniżenie współczynnika przenikania ciepła dla okien i drzwi

Okna, drzwi zewnętrzne i balkonowe, a także przeszklone powierzchnie nieotwierane mają znaczący wpływ na ilość ciepła, która może przenikać z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz. Wartość współczynnika przenikania ciepła określają nowe przepisy dotyczące budowy domu (w nawiasie wartości dopuszczalne do 1 stycznia 2021):

· Okna zwykłe i drzwi balkonowe przy Ti ≥ 16°C – 0,9 (1,1)

· Okna połaciowe przy Ti ≥ 16°C – 1,1 (1,3)

· Okna w ścianach wewnętrznych – 1,1 (1,3)

· Drzwi zewnętrzne albo między pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym – 1,3 (1,5)

Jak spełnić warunki budowy domu jednorodzinnego po 1 stycznia 2021 r.?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu wskaźnika Ep

Im większy udział w ogólnym bilansie energetycznym domu posiada energia ze źródeł odnawialnych, tym łatwiejsze jest zachowanie nowych wymogów prawa budowlanego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła. Istnieją różne typy pomp ciepła: pompy powietrzne, wodne i gruntowe. Są też pompy rewersyjne, umożliwiające ogrzewanie albo aktywne chłodzenie.

Każda pompa ciepła wymaga do swojej pracy zasilania energią elektryczną. Najłatwiejsza w instalacji i najtańsza pompa powietrzna wykazuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną przy niskich temperaturach. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest kombinacja ogrzewania domu i wody użytkowej powietrzną pompą ciepła z wykorzystaniem energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Innym rozwiązaniem spełniającym zaostrzone wymogi budowlane jest zastosowanie kotła na pellet. Pellet produkowany w całości z odpadów drzewnych, bez dodatku jakichkolwiek substancji chemicznych, jest ekologicznym źródłem ciepła. Umożliwia też zautomatyzowaną obsługę instalacji, co daje użytkownikom duży komfort. Nowoczesne kotły na pellet spełniają wszystkie wymogi przyjaznych środowisku źródeł ciepła.

Utrzymanie odpowiedniej izolacyjności cieplnej domu

Odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła przez przegrody budynku można uzyskać stosując materiały budowlane spełniające wymagania warunków technicznych 2021. Na rynku dostępne są specjalne zaprawy oraz nowoczesne materiały termoizolacyjne.

Przepisy narzucają również konieczność montażu odpowiedniej jakości okien. Współczynnik przenikania ciepła przez okna zwykłe wynosić będzie od nowego roku 0,9 W/(m²·K). Warto wymienić starą stolarkę okienną na nową i zdecydowanie poprawić bilans cieplny domu. Ze względu na termoizolacyjność nie ma znaczenia, czy okna są drewniane, czy plastikowe. Ważne, aby miały odpowiednie atesty i odpowiadały zaostrzonym normom.

Minimalna działka pod budowę domu jednorodzinnego

Przepisy dotyczące budowy domu nie podają konkretnych liczb określających wielość działki budowlanej. Aby jednak uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba przestrzegać zasad miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który właśnie zawiera zasady i warunki budowy. Ten plan uwzględnia przepisy prawa budowlanego, ochrony środowiska i wiele innych, a minimalna powierzchnia działki wynika z obowiązujących ograniczeń.

Minimalna działka pod budowę domu jednorodzinnego musi zapewnić odległość ściany bez okien od granicy działki co najmniej 3 m. Jeśli ściana posiada okna, tę odległość trzeba zwiększyć o metr. Do granicy z sąsiadami nie może przylegać daszek, okap albo balkon – trzeba zachować odstęp co najmniej 1,5 m. Można więc stwierdzić, że wielkość działki pod budowę uzależniona jest nie tyle od przepisów prawa budowlanego, co od wielkości planowanego domu.

Zmiany w prawie budowlanym 2021 r. stanowią kolejny etap regulacji rozpoczętych już w 2014 r. Sprawdź, jak nowe zasady wpłyną na warunki budowy domu jednorodzinnego.

Źródło: KB.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2020-12-30, 05:43

Na czym polega wycena nieruchomości? 8-) :?:

Wycena nieruchomości to proces szacowania, w którym dokonuje się zwykle określenia wartości rynkowej lub odtworzeniowej nieruchomości.
https://media.propertygroup.pl/cache/c1 ... omosci.jpg
Na czym polega wycena nieruchomości?
Rzeczoznawca majątkowy
Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. przewiduje również możliwość ustalania wartości katastralnej nieruchomości. W proces oszacowania wartości nieruchomości zaangażowany jest rzeczoznawca majątkowy, który legitymuje się państwowymi uprawnieniami zawodowymi. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi rejestr rzeczoznawców majątkowych, w którym można zweryfikować osobę, której zlecamy dany projekt wyceny nieruchomości. Aby uzyskać właściwe uprawnienia kandydat na rzeczoznawcę majątkowego musi ukończyć studia z zakresu szacowania nieruchomościami, odbyć praktykę zawodową oraz zdać egzamin państwowy. W procesie wyceny nieruchomości rzeczoznawca majątkowy pozostaje stroną niezależną. W toku szacowania wartości nieruchomości rzeczoznawca majątkowy opracowuje operat szacunkowy, stanowiący jego autorską opinię.
https://media.propertygroup.pl/uploads/ ... omosci.jpg
Operat szacunkowy
Operat szacunkowy zawiera zwykle opis stanu prawnego nieruchomości, stanu techniczno-użytkowego, stanu otoczenia i zagospodarowania.

Istotną część stanowi również analiza przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Do kluczowych części operatu szacunkowego należy analiza lokalnego rynku, w której rzeczoznawca majątkowy dogłębnie bada trendy kształtowania się cen transakcyjnych lub stawek czynszu odnotowywanych dla danego typu nieruchomości oraz bieżącą sytuację na rynku. Następnie rzeczoznawca majątkowy przeprowadza oszacowanie wartości nieruchomości, opierając się na danych rynkowych. Metodologia wyceny ściśle związana jest z celem, dla którego opracowywany jest operat szacunkowy oraz z rodzajem wartości, która podlega oszacowania. Do dwóch najczęściej oszacowywanych należą wartość rynkowa oraz wartość odtworzeniowa. Definicja wartości rynkowej nieruchomości jest zawarta w art. 151 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami.

Wartość rynkowa nieruchomości
Zgodnie z nią wartość rynkową nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu założeniu, że strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy oraz upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.

Wartość rynkowa oszacowywana jest zwykle podejściem porównawczym lub dochodowym. Wartość odtworzeniowa nieruchomości jest natomiast równa kosztom jej odtworzenia z uwzględnieniem stopnia zużycia. Istnieją również m.in. wartość indywidualna prezentująca wartość konkretnej nieruchomości dla konkretnego inwestora, przy złożeniu danych kryteriów, wartość godziwa oznaczająca kwotę, za jaką dany składnik majątku mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane, na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi nie powiązanymi ze sobą stronami.

Rodzaj wartości ściśle związany jest z celem, dla którego sporządzany jest operat szacunkowy. Rzeczoznawca majątkowy określa wartość na potrzeby zabezpieczenia wierzytelności hipotecznej, dla celów negocjacji ceny kupna – sprzedaży, przy konieczności określenia wartości rynkowej dla kwestii spornych pomiędzy stronami (np. podział majątku). Usługi wyceny nieruchomości zamawiają zarówno klienci indywidualni, jak i instytucjonalni. Wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego jest często wstępem dla dalszych postępowań, które zmierzają do ustalenia wysokości odszkodowania np. w przypadku, gdy doszło do spadku wartości nieruchomości. Rzeczoznawcy majątkowi uczestniczą również w procesie szacowania wartości wynagrodzeń z tytułu służebności przesyłu. Na potrzeby wewnętrznych rozliczeń pomiędzy stronami dokonują także oszacowywania wartości poniesionych nakładów na nieruchomości. Główną rolą rzeczoznawców majątkowych jest więc oszacowywanie praw do nieruchomości. Należy tutaj rozróżnić prawa rzeczowe, jak prawo własności, czy prawo użytkowania wieczystego oraz ograniczone prawa rzeczowe, jak chociażby służebność gruntowa. Koszt sporządzenia operatu szacunkowego jest zwykle ustalany indywidualnie. Na jego wpływ ma poziom skomplikowania projektu wyceny, dostępność danych, rodzaj nieruchomości. Z pewnością wycena nieruchomości nietypowych jest dla rzeczoznawcy większym wyzwaniem, które z pewnością będzie droższe w realizacji.

onet
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-01-08, 04:50

Kiedy wystarczy zgłoszenie budowy, a kiedy nie jest potrzebne ani pozwolenie na budowę ani zgłoszenie? :!: :->

Ostatnie zmiany w prawie budowlanym prócz liberalizacji i uproszczenia procesu budowlanego przyniosły jeszcze jedno ważne uporządkowanie - czytelny katalog robót budowlanych, które można prowadzić bez żadnych formalności administracyjnych.

Łukasz Jasiński, 16 lis 2020

O czym przeczytasz?
Zgłoszenie budowy – o co chodzi?
Przebudowy i remonty isniejącej infrastruktury
Budowa bez zgłoszenia i pozwolenia? To możliwe.

Wydaje się, że aby móc rozpocząć jakiekolwiek działania dotyczące budowy, konieczne jest wystąpienie do odpowiednich organów z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Postępowanie związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę jest postępowaniem administracyjnym, w związku z czym kojarzone było - skądinąd słusznie - ze żmudnym procecesem biurokratycznym.

Nie każda jednak budowa wymaga góry formalności. Nie zawsze będziemy musieli martwić się uzyskiwaniem odpowiednich dokumentów, czekając przy tym na łaskę organu długie miesiące. Wystarczy zajrzeć do znowelizowanej 19 września 2020 r. ustawy prawo budwlane, aby dowiedzieć się, w których oklicznościach nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Ustawa została w znacznej cześci zliberalizowana, ale pewne budowle są obarczone formalizmem i dla ich legalności wystarczy jedynie zgłoszenie.

Zgłoszenie budowy – o co chodzi?
Zgłoszenie budowy, podobnie jak wniosek o pozwolenie na budowę, składamy do właściwego organu – starostwa bądź w urzędzie miasta na prawach powiatu w wydziale architektoniczno – budowlanym. Formularz wniosku można pobrać bezpośrednio w jednostce bądź wydrukować ze strony internetowej.

Do robót budowlanych można przystąpić po 21 dniach od złożenia zgłoszenia, jeżeli właściwy organ w tym czasie nie wniesie sprzeciwu od zgłoszenia.

Organ może także wydać decyzję o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, w takim wypadku nie będzie już mógł wnieść sprzeciwu. Tym samym, po otrzymaniu zaświadczenia, można spokojnie rozpoczynać budowę. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, urząd dokonuje ostemplowania projektu i wydaje dwa ostemplowane egzemplarze wraz z dziennikiem budowy.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane (art. 29), zgłoszenia będą wymagały budowy m. in.:

wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
sieci elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa;
wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3na dobę;
zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3;
tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce - w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m;
kanalizacji kablowej;
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
przydomowych ganków, oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
stanowisk postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk;
boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;
ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m;
przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2;
stacji ładowania pojazdów.
Więcej informacji na temat domu, który można zbudawać jedynie na podstawie zgłoszenia znajdziesz tutaj.

Przebudowy i remonty isniejącej infrastruktury
Dodatkowo, zgłoszenia będą wymagały roboty budowlane polegające na:

przebudowie:

przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany;
sieci gazowych oraz sieci elektroenergetycznych;
dróg, torów i urządzeń kolejowych;
polegającej na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m;
instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wykorzystujących hydroenergię do wytwarzania energii elektrycznej;
remoncie:

budowli, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę;
budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę - w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych;
instalowaniu:

na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości powyżej 3 m;
krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego;
tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;
wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych;
mikroinstalacji biogazu rolniczego.

Budowa bez zgłoszenia i pozwolenia? To możliwe. :?:
W nowelizacji ustawy prawo budowlane, która miała miejsce 19 września 2020 r., ustawodawca przewidział szereg okoliczności, w których nie będziemy musieli występować ani ze zgłoszeniem budowy, ani z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Te przedsięwzięcia stanowią katalog zamknięty, co oznacza że tylko takie planowane przez nas czynności będą zwolnione z tego obowiązku.

Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia będą zwolnione budowy parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m czy suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2. Bez pozwolenia i zgłoszenia wybudujemy też wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

W tym katalogu znalazły się także budowy m.in.:

wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2powierzchni działki;
altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych;
stanowisk postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk;
przepustów o przekroju wewnętrznym do 0,85 m2;
przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2;
opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;
pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
telekomunikacyjnych linii kablowych;
obiektów małej architektury;
ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m;
obudowy ujęć wód podziemnych;
punktów ładowania, w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych.
Oprócz powyższych, do tej kategorii zwolnionych od obowiązku choćby zgłaszania należą czynności polegające na przebudowie: budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych obiektów, polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m, urządzeń budowlanych. To bardzo ważne w kontekście przebudowy istniejących na działce budynków. Takich nieruchomości jest dużo na rynku wtórnym i przy rozważaniu zakupu trzeba mieć takie "dobrodziejstwo" przepisów prawa budowlanego na uwadze.

Kolejną kategorią są czynności polegające na instalowaniu na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości nieprzekraczającej 3 m, krat na obiektach budowlanych, z wyłączeniem instalowania krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego, pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”. Przykład markizy na balkonie lub tarasie jako przykład takiego urządzenia był omawiany tutaj.

Rezygnacja z konieczności uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz dokonywania zgłoszenia pozwala na przyspieszenie podjęcia robót budowalnych bez wymogu długiego i żmudnego oczekiwania na potrzebne dokumenty. Pamiętać trzeba jednak, że nie wszystkie zaplanowane prace budowlane będą mogły zostać podjęte bez żadnych formalności. Dlatego przed przystąpieniem do robót, warto zapoznać się z powyższymi katalogami i dopiero po ich przeanalizowaniu podjąć kolejne kroki, co uchroni nas przed wstrzymaniem prac a nawet nakazem rozbiórki.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-04-05, 06:28

Samodzielne układanie kostki brukowej. Praktyczny poradnik :->

Układanie kostki brukowej wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się niektórym wydawać. Wykładanie kostki wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Jak poprawnie ułożyć kostkę? Jakie są metody na układanie bruku? Czy są jakieś konkretne zasady, którymi należy się kierować? Dowiedz się, jakie są etapy krok po kroku.

2,8 tys.
1 kwietnia 2021, 13:12
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Kostkę należy układać etapami - Aleksei/stock.adobe.comKostkę należy układać etapami - Aleksei/stock.adobe.com - Aleksei / KB.pl

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/1G ... 4KhMAWhMQE

Układanie kostki brukowej – instrukcja krok po kroku
Układanie kostki brukowej to zadanie dla specjalistów. Nie jest to prosta do wykonania praca, więc wykonanie kostki powinno być poparte specjalistyczną wiedzą. Podczas planowania chodnika, powinieneś przemyśleć wielkość powierzchni. Musisz już z góry założyć, na jakiej powierzchni chcesz ułożyć swoją kostkę. To istotne, zwłaszcza ze względu, że trzeba będzie ową powierzchnię później solidnie utwardzić. Istotna będzie również informacja, pod co potrzebne jest wykonanie nawierzchni. A więc, czy będzie to chodnik do spacerowania, alejka w ogrodzie czy jednak podjazd dla samochodów. To bardzo ważne informacje, które pozwolą dobrać grubość i wymiary kostki.

Nie jest polecane układanie dużych kostek na np. krętej ścieżce bez krawężników. Źle sprawdzi się też drobna kostka na większej powierzchni. To, jak gruba będzie kostka brukowa, zależeć będzie m.in. od ciężaru przenoszonego na grunt i natężenia ruchu. Jeżeli kostki chodnikowej będziesz używał np. pod ciężkie auta, to materiał musi być grubszy (do 80 cm). Jeśli jednak będą po niej spacerować ludzie, nie musi być to bardzo duża grubość – wystarczy średnio ok. 20 centymetrów.

Projekt nawierzchni i transport. Porady
Zanim rozpoczniesz prace w ogrodzie lub przed domem, koniecznie przygotuj sobie cały projekt nawierzchni. Tylko w ten sposób będzie można policzyć, ile kostki potrzeba będzie na wykonanie całości i kładzenie polbruku. Oczywiście, powinieneś też wziąć pod uwagę ewentualne nadwyżki – nie zawsze wszystko może pójść bowiem zgodnie z planem. Kostki chodnikowej, która zostanie, będziesz mógł użyć chociażby na dodatkowe elementy nawierzchni bądź wymianę w przyszłości (gdy np. kostka się uszkodzi). Przed przystąpieniem do pracy, wypadałoby również określić wzór, jaki chcesz ułożyć z kostki brukowej.

10 metrów sześciennych kostki to średnio ok. 20 ton. Weź też pod uwagę, że w jakiś sposób trzeba będzie przetransportować żwir na podbudowę i tłuczeń. Niestety, nie da się przenieść takiego ciężaru samodzielnie. Będziesz musiał więc pamiętać o transporcie na plac budowy, a później wykorzystaniu samochodu do rozwiezienia kostki i ułożenia jej tam, gdzie finalnie powinna się znaleźć. Pojazd, którym przewożona będzie kostka brukowa, powinien mieć przyszykowany wygodny dojazd oraz swobodną możliwość przemieszczenia się. Jeżeli np. droga będzie kręta lub brama zbyt wąska, pojawi się… spory problem.

Do układania kostki brukowej potrzebne są odpowiednie narzędzia - trojan74/stock.adobe.comDo układania kostki brukowej potrzebne są odpowiednie narzędzia - trojan74/stock.adobe.com - trojan74 / KB.pl
Układanie kostki brukowej – instrukcja i etapy
1. Na samym początku należy określić poziom, na którym powinna się znaleźć nawierzchnia. Następnie, należy wyznaczyć punkty – to w nich przeciąga się żyłkę przez kołki. Ta żyłka wskazywać będzie górną część kostki brukowej (bez krawężników) lub samych krawężników. Tam, gdzie będzie utworzona ścieżka, należy usunąć ziemię – na głębokość zaplanowanej grubości materiału. Jeżeli planujesz wykonać niewielką nawierzchnię z kostki brukowej, możesz zrobić to ręcznie. Jeżeli jednak kładzenie kostki będzie przygotowywane "na większą skalę", trzeba już będzie posłużyć się profesjonalnym sprzętem (zgarniarką / spycharką). Metody są zróżnicowane i zależne od możliwości.

2. W tym kroku trzeba będzie wyrównać powierzchnię. Należy zrobić spadki oraz linie, które będą przyszłą nawierzchnię odwadniać. Właśnie w tym etapie poziomuje się chodnik (w przypadku małej powierzchni, wystarczy poziomica – duże powierzchnie wymagają maszyn drogowych), robi zakręty oraz rozjazdy i krzywe przejściowe.

3. Teraz należy się zająć wyrównaniem całości i ubiciem dna. Możesz tego dokonać walcem albo zagęszczarką. To bardzo ważny etap, ponieważ będzie świadczył o kształcie nawierzchni, trwałości czy odwodnieniu. Musisz się do tego etapu szczególnie przyłożyć. Dopiero później, przejdź do kolejnych kroków.

Układanie bruku – metody i technologia
4. Wykonanie chodnika to wcale nie jest prosta sprawa. Nie tylko prawidłowe ułożenie kostki jest ważne. Musisz jeszcze wykonać podbudowę. Technologia jej utworzenia polega na użyciu materiałów niespoistych (piasek z cementem / tłuczone kruszywo), a następnie ułożeniu ich na utwardzonej powierzchni. W tym etapie trzeba będzie rozścielić piasek i go ubić. Warstwa i jej grubość zależna będzie od rodzaju podłoża i obciążenia, jakie przewidujesz.

Możesz zrobić podsypkę piaskowo-cementową bez problemu, jednak zazwyczaj pojawiają się na drodze różne utrudnienia – zwłaszcza, gdy chcesz stworzyć dużą nawierzchnię. Musisz wiedzieć, że zagęszczanie i układanie nawierzchni powinieneś skończyć, zanim zawiąże się cement w podsypce. Koniecznością będzie również pielęgnowanie podsypki, czyli przykrywanie kostki piaskiem (3-4 cm po niej i w koło całości). Powinieneś też nawilżać to miejsce przez minimum tydzień, do 10 dni. Czyścić powierzchnię zaś powinno się w zależności od pogody – po ok. trzech tygodniach od ułożenia całości.

5. Pora na obramowanie krawężnikami, które jest doskonałym elementem alejek lub podjazdów. Takie obramowanie można zrobić z gotowych obrzeży. Między nimi układa się później kostkę brukową, a brzegi z betonu zabudowuje.

6. Kiedy już ułożysz obrzeża oraz warstwę konstrukcyjną podbudowy, przejdź do wykonania odsypki z kamiennych odsiewek. To właśnie jej zadaniem będzie osadzenie kostek i pozbycie się różnic wysokości na nich. Każda kostka wystawać powinna o kilka milimetrów, na niezagęszczonej warstwie, ponad poziomem projektowanej nawierzchni. To szalenie ważne, bo w czasie ubijania kostek, podłoże osiada.

Wykładanie kostki brukowej. Ostatnie etapy układania kostki brukowej

7. Przechodzimy teraz do ostatnich prac, a więc układania kostki. Jak ułożyć kostkę? Pamiętaj, że nie można jej układać blisko siebie! Nie może się więc ona stykać ze sobą. Powinieneś utworzyć między nimi małe odstępy po to, by później wypełnić te miejsca płukanym piaskiem. Średnio są to przerwy ok. 3-5 mm. Jeżeli prawidłowo wykonasz ten etap, to bardzo dobrze! Spoiny warunkują bowiem trwałość całej nawierzchni. To etap, którego nie można zaniedbać. Kiedy będziesz układał kostkę brukową, najlepiej będzie mieszać materiał z kilku palet. Dzięki temu będziesz mógł wpłynąć na ujednolicenie koloru chodnika.

8. Przedostatnim elementem układania kostki brukowej jest wspomniane już wcześniej fugowanie – czyli wypełnianie przerw między ułożonymi kostkami. Zasyp drobnoziarnistym piaskiem wszystkie kostki, a później rozprowadź go szczotką po całości. Granulacja piasku powinna wynosić maksymalnie 2 mm. Nie kupuj grubego piasku, bo będzie się on zawieszał między przerwami. To może zaś spowodować nierówne wypełnienie fug – a więc, chodnik nie będzie wówczas prawidłowo zabezpieczony.

9. Został już ostatni etap, mianowicie wibrowanie nawierzchni. To nic innego, jak po prostu jej zagęszczenie. Zanim jednak rozpoczniesz tę część układania chodnika, usuń zalegający na nim piasek. Kiedy zagęścisz fugi, powinieneś zrobić to jeszcze raz. Dzięki temu uzupełnisz wybrakowane miejsca i sprawisz, że przerwy między kostkami będą dokładnie wypełnione i zabezpieczone. Nawierzchnia musi być jednolita. Na chodniku nie może być żadnych przerw czy wybrzuszeń. Nie ma mowy o różnicach wysokości – zwłaszcza tam, gdzie kostki stykają się ze sobą. Jak widzisz, wykładanie kostki brukowej nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem.

Kiedy możesz zacząć używać w koło swojej powierzchni z kostki? Otóż, niemal zaraz po skończeniu wszystkich tych dziewięciu etapów, które szczegółowo omówiliśmy powyżej. Istotne będzie jedynie, by systematycznie czyścić chodnik i dbać o niego – każdą porą roku.

Źródło: KB.pl
Data utworzenia: 1 kwietnia 2021, 01:12
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-06-06, 03:38

Dom do 70 m kw. bez formalności. Wiemy więcej o proponowanych rozwiązaniach :!: :->
PAP
4 cze, 07:42 60 812
Pomysł domów do 70 m kw. bez pozwolenia został włączony do grupy 10 projektów ustaw ogłoszonych do uchwalenia w ciągu kolejnych 100 dni.
Foto: Aaron MCcoy / Getty Images

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/yU ... 4KhMAWhMQE

Samorządy zapłacą za Polski Ład. "Centralizm i powrót do czasów komunizmu"
Przepisy dot. budowy domów do 70 m kw. w ramach Polskiego Ładu nie będą wprowadzone specustawą - mówiła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. Zapewnia, że w oparciu o przygotowywane rozwiązania nie ma mowy o budowie osiedli domów czy stawianiu ich bezpośrednio przy granicy sąsiedniej posesji.

Budowie domu o powierzchni do 70 m kw. nie będzie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy
Uproszczenia zostaną wdrożone na podstawie projektu zmiany ustawy prawo budowlane oraz nowelizacji ustawy planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
Nie będzie to oznaczać zielonego światła dla samowoli budowlanej czy stawiania nieograniczonej liczby domów na małej działce - zaznacza wiceminister Kornecka
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii przewiduje, że projekt przepisów w tej sprawie zostanie wpisany do wykazu prac Rady Ministrów jeszcze w czerwcu, by w wakacje trafił do konsultacji. Pomysł domów do 70 m kw. bez pozwolenia został włączony do grupy 10 projektów ustaw ogłoszonych do uchwalenia w ciągu kolejnych 100 dni.

Chodzi m.in. o wprowadzenie ułatwień w budowaniu domów do 70 metrów kwadratowych, które przewidziano w ramach programu Polski Ład. Założono m.in., by takiej budowie nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy.

Zobacz także: Dom za 100 tys. zł - zapowiada prezes PiS. My mówimy - sprawdzam

- To nie będą przepisy wprowadzone specustawą wyłączającą określone zasady ogólne. Uproszczenia zostaną wdrożone na podstawie projektu zmiany ustawy prawo budowlane oraz nowelizacji ustawy planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - zaznaczyła Kornecka.

Jak podkreśliła wiceszefowa MRPiT, wprowadzenie uproszczonych procedur nie będzie oznaczać zielonego światła dla samowoli budowlanej czy stawiania nieograniczonej liczby domów na małej działce. Dalej będzie to regulowane przepisami i kontrolowane przez służby nadzoru budowlanego.

- Przewidujemy, by na podstawie tych przepisów nie mogły powstawać całe osiedla domów na jednej działce. Nasza propozycja to jeden dom na posesji do 1 tys. metrów kw. - powiedziała wiceminister. Dodała, że inwestor chcący postawić dwa domy będzie musiał dysponować co najmniej 2 tys. metrów, czyli 20 arami.

Kornecka zwróciła uwagę, że "zjawisko stawiania całych osiedli na jednej działce" jest częste w przypadku domów rekreacyjnych. - W przypadku domów mieszkalnych nie możemy na to pozwolić ze względu na intensywność wykorzystania terenów - zapewniła. Chodzi, jak wyjaśniła, o bezpieczeństwo zapewnienia możliwości korzystania z mediów czy wystarczającej infrastruktury drogowej.

Resort nie przewiduje też, by domy do 70 m kw. mogły być "przystawiane do granic działki". - W tym zakresie będą obowiązywać zasady określone obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w tym rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie), czyli co do zasady 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek - powiedziała Anna Kornecka. W jej opinii ma to znaczenie m.in. z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego. - Tego typu kwestie reguluje ww. rozporządzenie - projektanci nie usytuują domu bliżej tej granicy jeśli przesądzimy, że przepisy prawa budowlanego są zachowane - stwierdziła.

Kornecka przyznała, że kontrowersje budzi pomysł, by budowie domów do 70 m kw. nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Na mankamenty takiego rozwiązania wskazują zarówno architekci i inżynierowie oraz przedstawiciele branży budowlanej. - Kierownik budowy to uczestnik procesu budowlanego, który nadzoruje realizację inwestycji - przyznała. Zapewniła, że jeśli w projektowanych przez resort regulacjach miałby się pojawić zapis, że w przypadku budowy domów do 70 m kw. nie ma konieczności ustanowienia kierownika budowy, "to byłby on wyłącznie przywilejem, a nie obowiązkiem".

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii wskazała, że resort doszlifowuje szczegółowe rozwiązania dot. projektu i jest gotowy, by w czerwcu złożyć wpis do wykazu prac Rady Ministrów. - Ponieważ jest to projekt zgłoszony w ramach Polskiego Ładu, jak się okazuje również priorytetowy, to mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zespół programowania prac rządu wpisze go do wykazu i trafi on w wakacje do konsultacji - powiedziała.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. :-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-07-31, 14:27

Jak określić odległość budynku od granicy działki? To warto wiedzieć :-)

Posiadanie własnej działki budowlanej nie oznacza, że budowa domu i jego usytuowanie względem zabudowy sąsiada może być dowolne. Bez względu na zastosowaną technologię (domy tradycyjne czy domy inteligentne) oraz materiały (drewno, cegła czy pustak keramzytowy) przy budowie obowiązują przepisy prawa budowlanego, którymi należy się kierować. Jednym z ważniejszych warunków, które muszą być spełnione, jest odpowiednia odległość budynku od granicy działki.

Dzisiaj, 31 lipca 11:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Budowa domu - tobisto/stock.adobe.com / KB.pl

Przepisy prawne dotyczące odległości budynku od granicy działki
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki (zarówno domy inteligentne, jak i mniej zaawansowane technicznie), znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W rozdziale 1., o usytuowaniu budynku, paragraf 11. czytamy:

Dom energooszczędny, czyli właściwie jaki?

"Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinien być wznoszony poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości określonych w przepisach odrębnych, przy czym dopuszcza się wznoszenie budynków w tym zasięgu pod warunkiem zastosowania środków technicznych zmniejszających uciążliwości poniżej poziomu ustalonego w tych przepisach bądź zwiększających odporność budynku na te zagrożenia i uciążliwości, jeżeli nie jest to sprzeczne z warunkami ustalonymi dla obszarów ograniczonego użytkowania, określonych w przepisach odrębnych."

Do wspomnianych uciążliwości zalicza się w szczególności:

szkodliwe promieniowanie i oddziaływanie pól elektromagnetycznych;
hałas i drgania (wibracje);
zanieczyszczenie powietrza;
zanieczyszczenie gruntu i wód;
powodzie i zalewanie wodami opadowymi;
osuwiska gruntu, lawiny skalne i śnieżne.
Dopuszczalne odległości zabudowy od granicy działki

Jeśli z innych przepisów nie wynikają inne wymagania określające dopuszczalne odległości od budynków, minimalna odległość budynku od granicy działki wynosi:

w przypadku ściany budynku bez okien i drzwi zwróconej w stronę granicy działki – 3 m;
w przypadku, gdy ściana budynku z oknami i drzwiami jest zwrócona w stronę granicy – 4 m.
Od granicy działki budowlanej do okapu zwróconego w stronę granicy, daszku nad wejściem, balkonu, tarasu i schodów zewnętrznych minimalna odległość wynosi 1,5 m. Wyjątek stanowi rampa lub pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Okno dachowe zwrócone w stronę granicy działki musi być w odległości co najmniej 4 m.

Budynek gospodarczy z kolei, zgodnie z przepisami, nie może mieć ściany z oknami i drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od budynku znajdującego się na sąsiedniej działce. Rodzaj tego budynku również określają odpowiednie przepisy.

Budowa w granicy działki budowlanej
Widok budynku mieszkalnego albo gospodarczego na granicy działki, tworzącego część ogrodzenia, był kiedyś dosyć częsty. Dokładne regulacje prawne dotyczące warunków zabudowy określają minimalne dopuszczalne odległości od granicy działki. O budowie bezpośrednio przy granicy działki można mówić po spełnieniu pewnych warunków.

Budowa blisko granicy działki jest możliwa, jeśli:

Miejscowy plan zagospodarowania przewiduje taką możliwość.
Działka budowlana jest wąska, czyli ma szerokość 16 m albo mniej. W przypadku budowy domu jednorodzinnego albo zabudowy zagrodowej dopuszczalna jest budowa budynku ustawionego ścianą bez okien i drzwi w odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W tej sytuacji nie jest konieczne sprawdzanie planu zagospodarowania przestrzennego.
Ściana nowego budynku będzie przylegać do ściany budynku istniejącego. Dodatkowe warunki określa plan miejscowy, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Planując lokalizację budynku przy granicy działki, należy pamiętać, że:

Od strony granicy działki budynek musi mieć ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.
Ściana od strony granicy działki nie może mieć okien ani drzwi.
Budynek zlokalizowany w granicy działki obejmuje obszarem oddziaływania obiektu przynajmniej część sąsiedniej działki. Z tego względu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, nie kwalifikuje się do uproszczonej procedury wniosku o zgłoszenie budowy; konieczny jest wniosek o pozwolenie na budowę.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. kwalifikacja sąsiedniej działki jako budowlanej albo rolnej nie ma znaczenia.
Odległość budynku od granicy określają odpowiednie przepisy - REDPIXEL/stock.adobe.comOdległość budynku od granicy określają odpowiednie przepisy - REDPIXEL/stock.adobe.com - REDPIXEL / KB.pl
Odstępstwa od warunków technicznych
W uzasadnionych przypadkach zgodę na odstępstwo od podanych odległości może wydać organ administracji wydający pozwolenie na budowę po uprzednim upoważnieniu przez ministra. Warunkiem ubiegania się o takie odstępstwo jest przede wszystkim brak negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ludzi i mienia. Odstępstwo nie może też pogorszyć stanu sanitarnego i użytkowego otoczenia oraz stanu środowiska naturalnego.

Jeśli z uzasadnionych względów lokalizacja budowy powinna być w granicy działki, mimo iż nie spełnia powszechnych kryteriów, należy złożyć wniosek o zgodę na odstępstwo. Wniosek powinien zawierać charakterystykę obiektu, szczegółowe uzasadnienie zastosowania odstępstwa oraz propozycje innych rozwiązań.

Upoważnienie do wydania zgody na odstępstwo wydaje minister, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje właściwy organ administracji. Wydana zgoda na odstępstwo od ogólnych przepisów nie jest jednak równoznaczna z pozwoleniem na budowę. Ministerialne upoważnienie nie jest również obowiązkiem wydania zgody na odstępstwo.

Budowa domu na własnej działce a zgoda sąsiada
Powtarzane bywają czasem nieprawdziwe informacje o tym, że usytuowanie domu w granicy działki budowlanej wymaga zgody sąsiada. Trzeba wyraźnie podkreślić, że żadne przepisy nie uzależniają pozwolenia na budowę domu od porozumienia właścicieli sąsiednich działek. Jednoznacznie na ten temat wypowiedział się też w 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jeśli budynek spełnia normy i warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a obszar oddziaływania obiektu mieści się w granicach działki, możliwe jest zgłoszenie budowy bez składania wniosku o pozwolenie na budowę. Od razu należy wyjaśnić, że chodzi tutaj tylko o uproszczenie procedury, natomiast zgromadzenie przez inwestora odpowiedniej dokumentacji nadal jest oczywiście aktualne. Gdyby obszar oddziaływania obiektu nachodził jednak na działkę sąsiada (na przykład zasłaniał światło), wówczas sąsiad będzie stroną w postępowaniu o zgodę na budowę.

Źródło: KB.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-09-16, 19:03

Polski Ład i budowa domu 70 m2 na działce rolnej. Czy to jest możliwe? :-) :!: :arrow:

Polski Ład to budzący emocje program rządowy. Ma on obejmować rozmaite dziedziny gospodarki. My zajmiemy się kwestią nieruchomości, a konkretnie tematem budowy domu do 70 m2 na działce rolnej, bez uzyskania pozwolenia czy zgody.

Łukasz Jasiński, 12 sie 2021

O czym przeczytasz?
Budowa domu w Polsce a plan zagospodarowania
Księga wieczysta działki
Pozwolenie czy zgłoszenie budowy?
Czym jest obszar oddziaływania
Zgłoszenie budowy - czynności
Dom do 70 m2 bez pozwolenia - wiatr zmian
Nowy Ład - nowy układ
Czy możliwa będzie budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia na budowę na działce z oznaczeniem - tereny rolnicze?
Kontrowersje wokół pomysłu
Kwestia bezpieczeństwa inwestycji


Budowa domu w Polsce a plan zagospodarowania
Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej działki, następnie konieczny jest wybór projektu oraz załatwianie niezbędnych formalności.

Przed kupnem ziemi należy sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z niego można dowiedzieć się, jaka jest minimalna wielkość działki pod dom jednorodzinny, a jaka pod bliźniak.

Ponadto, plan wskazuje jak wysoki może być budynek, jaki procent powierzchni wolno zabudować oraz określa odległość domu od ulicy, liczbę kondygnacji czy szerokość elewacji frontowej.

Więcej informacji na temat planu zagospodarowania przestrzennego znajduje się pod tym linkiem.

Bywają jednak sytuację, że działka, która nas interesuje nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, w której dla konkretnej nieruchomości będą określone podobne warunki jak w planie. Decyzję o warunkach może wystąpić każdy, nie tylko właściciel gruntu.

Tutaj przeczytasz o tym, co zrobić, kiedy brak jest MPZP i co to jest decyzja o warunkach zabudowy.

A w jakich sytuacjach decyzja o warunkach zabudowy może wygasnąć przeczytasz w tym miejscu.

Księga wieczysta działki
Kolejnym istotnym elementem, jest przejrzenie księgi wieczystej nieruchomości, w której znajdują się informacje o jej położeniu, wielkości, przeznaczeniu i właścicielu.

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Jego definicja jest zawarta w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Według tego przepisu rejestrem publicznym jest rejestr, ewidencja, wykaz, lista, spis albo inna forma ewidencji, służąca do realizacji zadań publicznych, prowadzona przez podmiot publiczny na podstawie odrębnych przepisów ustawowych.

W dziale trzecim księgi wieczystej może sprawić czy nieruchomość posiada jakieś obciążenia np. czy posiada służebnością drogi koniecznej, w czwartym natomiast informacje o hipotekach.

W tym miejscu dowiesz się wszystkiego na temat księgi wieczystej nieruchomości.

Pozwolenie czy zgłoszenie budowy?
Zgodnie z obecnie obowiązującą treścią art. 29 ust. 1 pkt 16 Prawa budowlanego, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, budowa wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zatem, aby możliwa była budowa domu (letniskowego) jedynie w oparciu o dokonane wcześniej zgłoszenie, konieczne jest spełnienie ściśle wskazanych przez ustawodawcę przesłanek, tj.:

budynek letniskowy musi zostać zakwalifikowany jako obiekt wolnostojący i parterowy (z nieużytkowym poddaszem);
powierzchnia budynku letniskowego nie może być większa niż 35m2;
ilość budynków letniskowych na każde 500 m2 działki nie może być większa niż jeden.
Tylko spełnienie wszystkich ww. przesłanek umożliwi budowę domku letniskowego w oparciu o zgłoszenie.
W innych przypadkach, m.in. gdy powierzchnia budynku będzie większa niż 35 m2, konieczne będzie uprzednie uzyskanie pozwolenia na budowę.

W tym miejscu znajdziesz wszystkie informacje na temat budynku, jaki można postawić pez pozwolenia.

Czym jest obszar oddziaływania
Zgodnie z przepisami, nie wymaga pozwolenia budowa wolno stojącego domku jednorodzinnego którego obszar oddziaływania mieści się na działce na której został zaprojektowany. Ustawodawca jednak nie wskazał jednoznacznie czym w ogóle jest ten obszar oddziaływania.

W art. 3 ust 20 ustawy Prawo budowlane, wskazane zostało jedynie, iż poprzez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu. Istotnym problemem jest tutaj brak wskazania, kiedy działka sąsiadująca z działką na której zamierzamy wybudować obiekt ulega wpływom oddziaływania naszego budynku.

Jeśli obszar oddziaływania inwestycji nie wykracza poza granice działki, inwestor nie ma już obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Może więc zgłosić budowę lub wystąpić o pozwolenie na starych zasadach.

Zgłoszenie budowy - czynności
Usprawnienie budowy bez pozwolenia wprowadzone we wrześniu 2020 r. spowodowało zmniejszenie tzw. „papierkowej roboty”. Formalności z nią związane polegają na złożeniu następujących dokumentów:

zgłoszenie budowy,
projekt budowalny 3 egzemplarze,
oświadczenie o prawie do dysponowania działką na której ma powstać obiekt objęty zgłoszeniem na cele budowlane,
decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
opłata skarbowa od wniosku.
Należy podkreślić, że nowa procedura tzn. zgłoszenia jest prostsza i krótsza, albowiem na zgodę urzędu czeka się nie jak w przypadku pozwolenia 65 dnia a jedynie 30 dni.

Sprawdź również: Polski Ład. Dom do 70 m2 tylko na zgłoszenie?

Dom do 70 m2 bez pozwolenia - wiatr zmian
Mimo, że procedura budowy domu stała się mniej skomplikowana, a urzędy z roku na roku przynamniej próbują usprawniać swoją dzielność m.in. poprzez szeroko zakrojoną informatyzację, to jednak nowy pomysł polskiego rządu dotyczący, stawiania niewielkich domów (do 70m2) bez pozwoleń rozgrzał mocno branżową i ogólnospołeczną dyskucję.

Zdaniem pomysłodawców, ma to przede wszystkim usprawnić procedurę przy budowie domków letniskowych i rekreacyjnych.

Jak możemy przeczytać na stronie partii rządzącej: „Wprowadzimy nowe przepisy regulujące budowę małych domów mieszkalnych. Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy PLN dla inwestora.”

Nowy Ład - nowy układ
Zgodnie ze wstępnymi założeniami realizacja tego typu obiektów miałaby odbywać się z poszanowaniem dokumentów planistycznych oraz warunków zabudowy, w ramach procedury zgłoszenia z projektem budowlanym. Powierzchnia zabudowy miałaby się mieścić we wspomnianych 70 m², natomiast powierzchnia użytkowa 90 m².

Obiekty takie będą musiały spełnić wymagania warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Reasumując, możliwa będzie budowa bez pozwolenia, bez księgi czy dziennika budowy, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie. Dom musi mieć powierzchnię do 70 m² i posiadać płaski dach.

Spekuluje się przepisy dotyczące domów do 70m2 bez pozwolenia wejdą w życie w 2022 r.

Inwestor posiadający własną działkę budowlaną będzie mógł postawić dom o powierzchni zabudowy wynoszącej do 70 m2. Najprawdopodobniej zostanie też wprowadzony górny limit powierzchni użytkowej – maksymalnie 90 m2. Co więcej, na każde 1000 m2 działki można będzie postawić jeden dom bez pozwolenia do 70 m2.



Czy możliwa będzie budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia na budowę na działce z oznaczeniem - tereny rolnicze?
Na działce rolnej możliwa jest budowa domku np. letniskowego, jeśli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową. Mimo, że przepisy nie definiują precyzyjnie, co można uznać za budynek należący do zabudowy zagrodowej, to jednak pewne jest jedynie, że taki obiekt powinien być związany z pracą rolników.

Więcej na temat budowy domku letniskowego na działce rolnej przeczytasz tutaj.

Dlatego, aby mieć pewność co do dopięcia wszelkich prawnych wymagań, najlepiej jest ubiegać się o zmianę przeznaczenia działki w planie miejscowym – z rolnej na budowlaną lub rekreacyjną.

Szerzej o tym jak przekształcić działkę rolną w budowalną przeczytasz tutaj.

Ponadto, jeśli pomysł domów do 70m2 zostanie wprowadzony, należy pamiętać, że realizacja tego typu obiektów miałaby odbywać się z poszanowaniem dokumentów planistycznych oraz warunków zabudowy. Działania te mają zatem jedynie usprawnić i uprościć procedurę, a nie powodować samowole budowlane.

Tu natomiast pisaliśmy o budowie domków letniskowych na działkach rolnych bez dostępu do drogi.

Kontrowersje wokół pomysłu
Specjaliści nie są do końca przekonani czy pomysł ma rzeczywiści ułatwić życie czy jest tylko świetnym zagraniem PR-woym. Jak przekonują, mimo, że pomysł brzmi dość utopijnie, po głębszej analizie pojawia się coraz więcej znaków zapytania.

Przede wszystkim, wprowadzenie takiego rozwiązania nie oznacza, że będziemy mogli wybudować dom, jak i gdzie chcemy, np. w centrum miasta. Nadal projekt trzeba będzie zgłosić przed wybudowaniem do wydziału architektury starostwa powiatowego. I urząd może zaoponować, nawet w sytuacji, gdy powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Ponadto, mimo, że być może nie będzie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, to jednak będzie trzeba przeprocesować zgłoszenie. Jest to co prawda znacznie bardziej uproszczone, ale nadal jest to procedura administracyjna. Jako zgodę uznawany jest bowiem brak reakcji urzędu w ciągu trzech tygodni od zgłoszenia.

Urzędnicy interweniują dopiero wówczas, gdy projekt nie spełnia podstawowych warunków, np. nie wpisuje się w wygląd otoczenia, albo po prostu narusza obowiązujące dokumenty planistyczne, takie jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Kwestia bezpieczeństwa inwestycji
Warto również zaznaczyć, że jak podkreślili specjaliści z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, istotna przy budowie takich domów, będzie kwestia bezpieczeństwa realizacji takich inwestycji. Jeśli mają one zostać całkowicie pozbawione fachowego nadzoru na budowie, choćby ze względu na stosunkowo dużą rozpiętość konstrukcji, to rozwiązanie jest zbyt ryzykowne.

Dlatego rozważania dotyczące potencjalnych uproszczeń przepisów mogłyby ewentualnie dotyczyć wskazania newralgicznych etapów realizacji inwestycji, w których nadzór fachowców byłby jednak obowiązkowy.

Pomysł jest w fazie projektowej, a jak wiemy rządzący co chwila zmieniają koncepcje, powołując się na opinię specjalistów, którzy jednoznacznie nie są przekonani do tych wizji. Niewątpliwe dom do 70m2 wybudowany w „uproszczonej procedurze”, będzie tańszy, niemniej nie można zapomnieć, że podstawowe normy Prawa budowlanego będzie trzeba spełnić.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-11-01, 08:03

Prezydent podpisał ustawę o domach do 70 mkw :-) 8-)
29.10.2021

Przygotowana w resorcie rozwoju i technologii ustawa dotycząca budowy przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. została podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki tym przepisom budowa domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład.

https://www.gov.pl/photo/format/1614f58 ... n/1460x616
Makieta domku trzymana w dłoniach. Napis "Dom do 70 m2" i logo Polskiego Ładu.
To uproszczona procedura dla polskich rodzin budowy własnego domu. Za te same pieniądze, za które można by było kupić kawalerkę w dużym mieście, będą mogli w prostej procedurze wybudować własny dom.

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Koniec z długim okresem oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy! Skracamy czas przygotowania inwestycji. Warunki zabudowy będą wydawane maksymalnie w 21 dni. Dajemy projekt budowlany do pobrania ze strony GUNB-u, co skróci również czas przygotowania dokumentacji.

– wyliczał korzyści płynące z nowelizacji przepisów wiceminister.

Domy do 70 m2 – najważniejsze założenia
Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 m2. Budynek ma być wolnostojący i nie więcej niż dwukondygnacyjny. Na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100m2 powierzchni użytkowej.

Brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
Warunki zabudowy będą wydawane maksymalnie w 21 dni.
Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Zgodnie z założeniami ustawy obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ponadto rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni zabudowy 35 m2, także o powierzchni zabudowy do 70 m2. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m2, nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry.

Wprowadzono uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że:
planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych
przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.


Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2 wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego. 8-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2021-12-11, 06:08

Planujesz rozbudowę domu? Zobacz, kiedy możesz to zrobić bez pozwolenia :-)

Budowa niewielkiego domu, posiadającego nieduży metraż będzie możliwa dla wielu osób ze względu na dużo niższe koszty budowy. Dodatkową korzyścią niedużego budynku jest możliwa jego rozbudowa bez zezwolenia. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić teraz na więcej metrów. Warto jednak dowiedzieć się, ile można dobudować do domu bez pozwolenia, a także co na ten temat dokładnie mówi prawo budowlane.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie zawsze przybudówka wymaga uzyskania pozwolenia na budowę - photoclicks/stock.adobe.comNie zawsze przybudówka wymaga uzyskania pozwolenia na budowę - photoclicks/stock.adobe.com - photoclicks / KB.pl
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/ur ... 4KhMAWhMQE

Dobudowa bez zezwolenia a prawo budowlane
Prawo budowlane zostało zmienione z korzyścią dla nas 20 lutego 2015 r., ponieważ w tym czasie zatwierdzono możliwość rozbudowy budynku mieszkalnego bez koniecznego zezwolenia. Dobrze jest zajrzeć do ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., aby dokładnie sprawdzić, co obejmuje dobudowa do budynku mieszkalnego bez zezwolenia.

Budowa domu zimą. Wyjaśniamy, czy warto rozpoczynać prace budowlane

Samodzielny montaż zmywarki. Zobacz, jak zrobić to prawidłowo
O wytycznych dotyczących tego, ile można dobudować do domu bez pozwolenia, informuje nas Art. 29. 1. "Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

1) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

7) tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce — w terminie określonym na zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;

14) wolno stojących:

a) parterowych budynków gospodarczych,

b) garaży

c) wiat

- o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki;

15) przydomowych:

a) ganków,

b) oranżerii (ogrodów zimowych)

- o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki;

16) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m kw. powierzchni działki;

22) przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m kw."

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?
Sprawdzając w ustawie, ile można dobudować do domu bez pozwolenia, przede wszystkim natkniemy się na informację, iż bez planu, a dokładniej bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, będziemy mogli dobudować tylko niektóre pomieszczenia. Zdecydowanie większy zakres możliwości jest, jeżeli zechcemy postawić obiekty wolno stojące. Do nich wtedy zaliczają się między innymi wiaty, garaże, czy też budynki gospodarcze.

Natomiast, gdy interesuje nas bezpośrednia dobudowa pomieszczenia do budynku mieszkalnego, to takim obiektem może być na przykład przybudówka w postaci ganku. Ponadto bezpośrednio przy budynku mieszkalnym możemy postawić ogród zimowy, czyli oranżerię. Oczywiście nie możemy stawiać dowolnych obiektów, których metraż również nie będzie miał znaczenia. Ponieważ nawet takie kwestie są regulowane w ustawie.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się postawić dobudówkę do swojego domu jednorodzinnego, to maksymalny metraż jednego takiego pomieszczenia nie może przekroczyć 35 m kw. Ponadto ustawa odnosi się także do maksymalnej liczby dodatkowych obiektów, których dobudowa jest właśnie planowana. Ich liczba nie może przekroczyć dwóch obiektów na każde 500 m kw. działki. Okazuje się, że taka sama zasada dotyczy także pozostałych wolno stojących obiektów.

Rozbudowa budynku mieszkalnego — formalności
W sytuacji, gdy rzeczywiście czeka nas budowa bez zezwolenia, nie możemy od razu przejść do inwestycji. Taka rozbudowa domu jednorodzinnego przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków dotyczyć będzie wyłącznie oranżerii oraz przybudówki. Jeżeli nasza inwestycja będzie spełniała wszystkie warunki, a także przybudówka lub oranżeria nie przekroczy 35 m kw., to musimy udać się do urzędu gminy lub starostwa powiatowego.

Czytaj również: Budowa garażu krok po kroku. Praktyczne wskazówki
Gdy chcemy postawić obiekt dobudowany do domu na działce 500 m kw., to musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy nasza posesja objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy narzucone wytyczne dotyczące wyglądu projektu rozbudowy. Jeżeli jednak rozbudowa ma odbyć się bez planu zagospodarowania przestrzennego, to wtedy nasz wniosek powinien być skierowany do właściwego Urzędu Gminy/Urzędu Miasta, w celu uzyskania Decyzji o Warunkach Zabudowy.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu określi nam, na jakich warunkach może odbywać się budowa lub rozbudowa domu jednorodzinnego. Wnioskowanie o decyzję o warunkach zabudowy wymaga dołączenia projektu naszych planów. Najczęściej wystarczy zwykła mapa zasadnicza, na której naniesiemy zarys oraz metraż obiektu, który chcemy dobudować. Taka mapa do zaznaczenia planów powinna być w skali 1:500 lub 1:1000. Najczęściej w ciągu 30 dni otrzymujemy decyzję z urzędu. Oczywiście, jeżeli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości lub konieczność uzupełnienia wniosku, oczekiwanie na decyzję może się nieco wydłużyć. Jeżeli nasza przybudówka lub oranżeria ma być dobudowana bez planu zagospodarowania przestrzennego, ale na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, to warto mieć na uwadze, iż taka decyzja wydawana jest bezterminowo. Wtedy możemy rozpocząć prace, które będą przebiegać według dostarczonego projektu.

Rozbudowa domu a pozwolenie na budowę

Chcąc rozbudować dom bez planów, ale mając na uwadze, iż metraż dobudowanego pomieszczenia będzie większy niż 35 m kw., lub nie zostaną spełnione pozostałe warunki, to możemy liczyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Wtedy możemy być zainteresowani nie tylko tym, jak taki dokument uzyskać, ale również ile kosztuje pozwolenie na budowę.

Jeżeli przybudówka według naszych planów nie będzie jedynym pomieszczeniem, które chcemy dobudować do domu jednorodzinnego lub też powierzchnia w m kw. przekracza limit ustalony w ustawie Prawo budowlane, to konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę według standardowych procedur. W pierwszej kolejności należy zacząć od wykonania projektu, który uwzględni nie tylko liczbę i lokalizację nowych pomieszczeń, ale również ilość m kw., którą będzie miała powierzchnia użytkowa po rozbudowie.

Czasami może okazać się, że będzie trzeba wykonać dodatkowe badania geologiczne lub geotechniczne. Szczególnie jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy projektu starego budynku mieszkalnego bądź budynku osadzonego na niezbadanym gruncie. Komplet dokumentów wraz z wnioskiem należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Jeżeli wszystkie szczegóły projektu zostaną zaakceptowane, a także powierzchnia w m kw. będzie spełniała wszelkie normy zawarte w ustawie, to w ciągu dwóch tygodni decyzja powinna zostać wydana. Na pewno przy okazji rozbudowy, będziemy musieli zmierzyć się jeszcze z innymi kwestiami, jak chociażby to by wyliczyć, ile pustaków na dom będzie potrzeba.

Źródło:
KB.pl
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Największe błędy podczas budowy domu.

Postby strateg1 » 2022-07-23, 15:45

Domy do 70 m kw. bez formalności nie przyciągnęły tłumów. A rząd chce rozszerzyć program :?:

Justyna Sobolak 23 lipca 2022, 14:37. 3 min czytania

Budowa domów do 70 m kw. bez pozwolenia miała ułatwić Polakom posiadanie własnego dachu nad głową. Dane pokazują, że Polacy niechętnie korzystają z możliwości danej im przez rząd. Tymczasem resort ogłosił już plany rozszerzenia tego programu.
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą w uproszczonej procedurze wybudować dom do 70 m kw. Nie muszą uzyskiwać na taką budowę pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie.
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą w uproszczonej procedurze wybudować dom do 70 m kw. Nie muszą uzyskiwać na taką budowę pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. | Foto: Zofia Bazak / East News
W ciągu pół roku funkcjonowania programu Dom bez formalności wybudowano niespełna 400 budynków na podstawie nowych przepisów
Zachęcić do budowy takich domów mają darmowe projekty. Na razie udostępniono 22 takie projekty, docelowo ma ich być 70
Pomimo niskiej popularności, rząd zapowiada rozszerzenie programu. Od stycznia wszystkie domy, niezależnie od metrażu, będzie można budować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą w uproszczonej procedurze wybudować dom do 70 m kw. Nie muszą uzyskiwać na taką budowę pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. Taki pomysł na zwiększenie dostępności do własnego M rządzący zawarli w Polskim Ładzie.
"W Polskim Ładzie pomyśleliśmy o tym, żeby zliberalizować prawo budowlane przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa" – zapowiadał program premier Mateusz Morawiecki.
W ciągu pół roku funkcjonowania programu trudno ogłaszać jego sukces. Wybudowano niespełna 400 takich domów. Do 31 maja takich domów powstało zaledwie nieco ponad 300. Tymczasem w tym samym okresie Polacy otrzymali zezwolenie na budowę 42 tys. 76 domów.

Niejasne przepisy odstraszają inwestorzy
Dlaczego domy bez formalności nie cieszą się zainteresowaniem? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, takie domy mogą powstawać bez kierownika budowy i bez książki budowy. Na to nieprzychylnie patrzą banki, które odmawiają kredytowania takich inwestycji. Do tego dochodzi kwestia składania oświadczenia, w którym deklaruje się, że budowa będzie służyć własnym celom mieszkaniowym. To z kolei rodzi obawę o to, co z takim domem zrobić w przyszłości, gdy zmienią się plany i dom trzeba będzie odsprzedać lub wynająć. Rząd deklaruje, że w przypadku zmiany planów, nieruchomości będzie można zbyć, ale dopiero praktyka pokaże, jak będą takie ruchy traktowane. Wiele osób obawia się także, czy dom wybudowany bez formalności uda się w przyszłości w ogóle odsprzedać. Kupujący mogą niechętnie decydować się na ich zakup.

– W mojej ocenie Polacy nie ufają temu rozwiązaniu. Przepisy są niejasne i odstraszają inwestorów od wybrania tej ścieżki. Budowa domu to bardzo często najważniejsza inwestycja w życiu rodziny, a Polacy szukają pewnych rozwiązań w tego typu działaniach. Co więcej, brak kierownika budowy i nadzoru nad nią praktycznie uniemożliwia wzięcie kredytu na finansowanie takiej nieruchomości. Liczba wybudowanych tego typu nieruchomości świadczy o tym, że projekt musi zostać poprawiony. Oszczędzanie na kierowniku budowy to oszczędzanie na bezpieczeństwie Polaków – mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Rząd chce zachęcić Polaków do budowy takich domów, dając dostęp do darmowych projektów domów do 70 m kw. Projekty można pobrać za darmo ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Wyłoniono je w konkursie zorganizowanym dla architektów. Na razie udostępniono 22 projekty, docelowo ma ich być 70.

Wszystkie domy tylko na zgłoszenie
Choć program dotyczący budowy domu bez formalności nie dokonał rewolucji na rynku, rząd zapowiedział jego rozszerzenie. Jak poinformowano, Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. Zmiany miałyby wejść w życie od stycznia 2023 r.

"Konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej" – zapowiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Czy nowe rządowe plany nie sprawią, że Polacy całkowicie odwrócą się od budowy domów do 70 m kw. i będą budować większe, skoro w ich przypadku także nie będą musieli uzyskiwać pozwoleń? Takiego niebezpieczeństwa nie ma. Procedura budowy domów bez pozwolenia i niezależnie od metrażu funkcjonuje już w Polsce od 2015 r. i niewiele osób z niej korzysta. Z informacji GUS wynika, że tę opcję wybiera zaledwie niecałe 2 proc. budujących domy.

Programy ułatwiające dostęp do posiadania własnego dachu nad głową są potrzebne, ale zdaniem Mariusza Dobrzenieckiego, prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, rząd idzie w niewłaściwym kierunku. – Zapowiedziany projekt ma w sobie wiele niejasnych elementów. Z jednej strony doceniam i wspieram uproszczenie procesu budowlanego, szczególnie dla indywidualnych inwestorów. Z drugiej jednak strony mam wrażenie, że rząd szuka rozwiązań nie w tych miejscach, w których powinien. Ta deregulacja ma oszczędzić Polakom 30 dni, które muszą czekać na wydanie pozwoleń w urzędzie, a z samych urzędników zabrać odpowiedzialność za wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ta odpowiedzialność będzie od tego momentu spoczywała na projektancie i kierowniku budowy, a to na pewno spowoduje wzrost kosztów budowy inwestycji. Na ten moment największym problemem w budowie domów jednorodzinnych są dostawcy mediów — wody, prądu, gazu, odbioru ścieków. To na ich przyłącza i decyzje czeka się najdłużej – mówi Mariusz Dobrzeniecki, wskazując te miejsca jako największą przeszkodę do realizowania inwestycji mieszkaniowych. ;-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1008
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron