Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Tytuł wszystko wyjasnia :)

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-02-06, 05:54

Łagodzenie obostrzeń. Co się zmieni? [LISTA] :-D :!:

Otwarte hotele, kina, teatry, boiska zewnętrzne, baseny i stoki narciarskie - to nowe zmiany w rządowych obostrzeniach ogłoszone na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 lutego i zostały wprowadzone warunkowo.

4,8 tys.
Wczoraj, 11:05 06 05 2021
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę

- Dopuszczamy aktywność sportową na terenach otwartych. Od 12 lutego możliwe będzie uprawianie sportu amatorskiego na świeżym powietrzu przy zachowaniu reżimu sanitarnego - poinformował także premier Mateusz Morawiecki. Natomiast Piotr Gliński dodał, że otwarte będą też stoki narciarskie, baseny i zewnętrzne boiska oraz korty tenisowe.

Koronawirus: Nowe regulacje w obszarze sportu. Stoki narciarskie zostaną otwarte

Konferencja na temat obostrzeń. Co z otwieraniem hoteli?
Zapowiedział też, że dzisiejsze łagodzenie restrykcji to działanie warunkowe, które będzie później weryfikowane na podstawie danych m.in. o liczbie zachorowań i zajętych łóżek. - Decyzje będą obowiązywać od przyszłego piątku, tj. 12 lutego, przez dwa tygodnie - powiedział Morawiecki. Jeśli w tym czasie dojdzie do wzrostu zakażeń, zmiany zostaną wycofane.

Restrykcje. Co się zmieni?
Od 12 lutego dojdzie do następujących zmian w gospodarce:

Otwarte będą hotele i miejsca noclegowe w wielkości do 50 proc. obłożenia miejsc. Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte, a posiłki będą dostarczane do pokoi (czytaj więcej)
Otwarte będą kina i teatry, filharmonie i opery w reżimie sanitarnym także do 50 proc. obłożenia miejsc (czytaj więcej)
Dopuszcza się aktywność sportową na terenach otwartych - boiskach zewnętrznych, kortach tenisowych, basenach i stokach narciarskich. Możliwe będzie uprawianie sportu amatorskiego na świeżym powietrzu przy zachowaniu reżimu sanitarnego (czytaj więcej)
Przypomnijmy, że od 1 lutego otwarte są już galerie handlowe przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Zniesiono też tzw. godziny dla seniorów oraz otwarto muzea i galerie sztuki.

Jakie obostrzenia wciąż obowiązują?
Poniższe zmiany obowiązują od 28 grudnia i pozostaną bez zmian przynajmniej do 28 lutego:

Zamknięte restauracje, bary i puby, posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
Zamknięte siłownie, kluby fitness
Zamknięta część działalności gospodarczych
Zakaz organizacji wesel i konsolacji (styp)
Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich i uczelniach wyższych (z wyjątkami)
Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie (od 23.01 zwolnione z obowiązku są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19)
(pz)

Źródło: Media
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-02-25, 05:54

Rząd wprowadza nowe restrykcje od soboty. Najwięcej w jednym regionie :-( :!:

8,7 tys.
Wczoraj, 24 luty 2021 godz 15:04

Ponowne zamknięcie kin, hoteli, teatrów, galerii handlowych i obiektów sportowych oraz powrót uczniów trzech pierwszych klas do nauki zdalnej - takie ograniczenia mają wejść w życie od soboty w woj. warmińsko-mazurskim, które w ostatnim czasie zostało wyjątkowo mocno dotknięte epidemią koronawirusa. Minister zdrowia zapowiedział również zakaz zastępowania maseczek przyłbicami lub chustami.

W woj. warmińsko-mazurskim już teraz blisko 10 proc. szkół przeszło na naukę zdalną
Niedzielski zapowiedział obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę z Czech i Słowacji
Uniknąć kwarantanny będą mogły osoby zaszczepione wcześniej dwiema dawkami szczepionki

Od 27 lutego zostaną wprowadzone następujące zmiany w restrykcjach:

W woj. warmińsko-mazurskim zamknięte będą hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe
Osoby wjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały udać się na kwarantannę. Wyjątkiem będą te, które przyjęły wcześniej dwie dawki szczepionki
Usta i nos będą musiały być zasłaniane maseczką. Chusty, kominy i przyłbice nie będą wystarczające
Niedzielski: trzecia fala się rozpędza
- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala się rozpędza. Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, te wzrosty są coraz większe - powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy dynamiczną zmianę zleceń na testy na koronawirusa. W ciągu tygodnia ich liczba wzrosła o 24 proc. W poprzednich tygodniach liczba badań oscylowała w granicach 40 tys. dziennie. Dzisiaj przekroczyła 60 tys. - zaznaczył Niedzielski.


- Koncentrujemy się na mutacji brytyjskiej, ale mamy mutację południowoafrykańską. Trzeba liczyć się z tym, że pojawią się nowe mutacje. Widzimy niepokojący wzrost próbek wskazujących na zarażenie mutacją brytyjską - podał minister.

Trudna sytuacja na północy kraju
- Województwa w północnym pasie Polski są bardziej dotknięte epidemią. Mówię tu przede wszystkim o woj. warmińsko-mazurskim, ale również pomorskim i kujawsko-pomorskim - zaznaczył.

- W woj. warmińsko-mazurskim mamy najwyższy wskaźnik absencji uczniów w szkołach. W skali kraju przechodzenie na zdalne nauczanie dotyczy 1-2 proc. placówek, na Warmii i Mazurach jest to blisko 10 proc. - dodał Niedzielski.

- W ostatnich dniach sanepid prowadził wyrywkowe badania na obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa w województwie warmińsko-mazurskim. Zbadano 24 próbki i 16 z nich było mutacją brytyjską. Nie jest to badanie reprezentatywne, ale widać, jak ta mutacja jest obecna w tym województwie - powiedział minister.

Czytaj także: Minister wskazuje region, w którym mogą wrócić ostrzejsze obostrzenia. Najbardziej zaszkodziła tam brytyjska mutacja wirusa

Minister zapowiada nowe restrykcje
- Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. Inne kraje dookoła Polski przedłużały lockdowny. Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały krok wstecz - powiedział - minister zdrowia.

- Nowe restrykcje obowiązujące od soboty będą dotyczyć woj. warmińsko-mazurskiego. Chcemy tam wprowadzić regulacje dyscyplinujące: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Kina, galerie handlowe, teatry, hotele baseny, zostaną ponownie zamknięte - powiedział Niedzielski.

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski z Czech i Słowacji. Warunkiem zwolnienia będzie zaszczepienie dwiema dawkami szczepionki - podkreślił minister.

- Rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. Przyłbice mogą być stosowane dodatkowo - dodał.

Co z obostrzeniami na Wielkanoc?
- Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

- Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie - dodał minister zdrowia.

Jak zaznaczył, "zarówno akcja szczepień, jak i odporność populacyjna, którą poprzez przechorowanie nabywamy, powodują, że liczba zakażeń, która nawet przekroczy średni poziom 10-12 tys., nie będzie aż tak dolegliwa, o ile będzie proporcjonalnie mniej hospitalizacji".

Zakażenia w Polsce w środę 24 lutego
Wcześniej w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 tys. 146 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest to wyraźnie więcej niż było, gdy było ich 6 tys. 310. Wzrost tego rzędu ostatnio odnotowano na początku stycznia.

Resort przekazał również, że w ciągu ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarły 372 osoby.

(mt)

Źródło: Media
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-03-20, 11:49

Trzecia fala i nowy ogólnopolski lockdown. Pełna lista zmian ! :-/ :!:

Lockdown od 20 marca do 9 kwietnia obejmie cały kraj. Oznacza to, że dotyczy także okresu Wielkanocy. Nauka w klasach 1–3 będzie znów zdalna. O nowych obostrzeniach poinformował wczoraj minister Adam Niedzielski.

Poniżej przedstawiamy całą listę.

Andrusiewicz: brytyjska mutacja koronawirusa dominuje w Polsce

Swoją działalność muszą zawiesić: :!: :!: :arrow:

hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami

budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
stoki narciarskie

kluby fitness i siłownie obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Dodatkowo w klasach 1–3 od 20 marca do 9 kwietnia powraca nauka zdalna.
Po tym okresie możliwy jest powrót do nauczania hybrydowego. Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą one funkcjonować.

Źródło: Media
Data utworzenia: 20 marca 2021, 10:31
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-03-26, 04:14

Nowe obostrzenia w całej Polsce. Zamknięte kolejne obiekty [LISTA] :!: :-(

Zamknięcie żłobków, przedszkoli, salonów fryzjerskich i sklepów budowlanych – to niektóre z nowych obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa, które w czwartek zostały ogłoszone przez rząd. Przedstawiamy ich pełną listę.
8,5 tys.
Wczoraj, 25 marca11:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do 9 kwietnia. Wszystkie dotychczasowe restrykcje pozostają w mocy.

Nowe obostrzenia to: :!:

Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
Zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne
Przedszkola i żłobki zostaną zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego

Już wcześniej w całym kraju obowiązywały następujące obostrzenia, które zostaną utrzymane w mocy: :!: :-/

Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
Zamknięte są siłownie i kluby fitness
Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym
Morawiecki: jesteśmy o krok od granicy
– Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór III fali jest bardzo silny – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. Jesteśmy krok od granicy, za którą nie będziemy mogli leczyć właściwie pacjentów. Zrobimy wszystko, aby do tego nie dopuścić – dodał.

Koronawirus w Polsce. Kolejny rekord zakażeń
– To nie kwestia braku sprzętu czy łóżek, tylko dostępności kadry medycznej. Tak ukształtował się system i kształcenie kadr – tłumaczył Morawiecki.

– Stawką naszych działań jest ratowanie życia naszych obywateli. Dlatego ograniczenie naszej wolności jest konieczne. Myślę, że ludzie to rozumieją – mówił premier na konferencji prasowej.

Najgorzej na Śląsku
– Ewolucja w kierunku mutacji brytyjskiej powoduje nie tylko zwiększenie zakaźności, ale również przyczynia się do większej liczby hospitalizacji – podkreślił obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Zwrócił również uwagę na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem na Warmii i Mazurach, co jego zdaniem świadczy o skuteczności wprowadzonych tam regionalnych obostrzeń.

Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że sytuacja pandemiczna pogarsza się na Śląsku. – Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem i ona doprowadziła do tego, że praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni województwo śląskie z pozycji średniej w Polsce, stało się liderem liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Dlatego też sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań. Być może transportu pacjentów poza region. Nad takimi rozwiązaniami obecnie pracujemy – powiedział minister zdrowia.

Najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii koronawirusa
W ostatnich dniach, zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiadali publicznie, że ograniczenia w Polsce przybiorą mocniejszą wersję.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 tys. 151 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższa liczba od początku pandemii. Poprzedni rekord zakażeń został odnotowany w środę, kiedy podano informację o 29 tys. 978 potwierdzonych przypadkach.

W czwartek poinformowano również o 575 kolejnych osobach, które zmarły w związku z COVID-19.

W szpitalach przebywa 27 tys. 118 chorych na COVID-19, czyli o 607 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 tys. 620 chorych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

(mt)

Źródło: Onet
Data utworzenia: 25 marca 2021, 11:03
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-04-15, 04:46

Uwaga, nowe zasady! :!: :-/
Musisz odpowiedzieć na 17 pytań, inaczej cię nie zaszczepią!

Data utworzenia: 12 kwietnia 2021, 6:20.

Resort zdrowia zmienił pytania, na jakie trzeba będzie odpowiedzieć tuż przed szczepieniem przeciw COVID-19. Pacjenci muszą ujawnić m.in. czy wcześniej chorowali na zakrzepicę. Zmiany w kwestionariuszu związane są z wprowadzeniem nowych zasad kwalifikacji na szczepienia. Teraz już nie lekarz, a pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, a nawet student medycyny zdecyduje o tym, czy zastrzyk będzie mógł zostać podany.

Zanim się zaszczepisz, musisz wypełnić nową ankietę. Poznaj pytania!5
Zobacz zdjęcia
Zanim się zaszczepisz, musisz wypełnić nową ankietę. Poznaj pytania! Foto: - / BRAK

Nowa ankieta składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się siedem pytań m.in. o to, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy mieliśmy pozytywny wynik testu na koronawirusa lub w czy ciągu ostatnich 14-dni mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Na te pytania odpowiadamy „tak” lub „nie”. Pozytywna odpowiedź na którekolwiek z pytań w tej części, to sygnał, że szczepienie trzeba będzie odłożyć.

Szczepienia przeciw COVID-19. Potrzebna wizyta u lekarza

W drugiej części są pytania m.in. o nasz stan zdrowia i przyjmowane leki. Pojawiło się także pytanie o to, czy wcześniej wystąpiła u pacjenta chcącego się zaszczepić zakrzepica.

Szczepienia w aptekach. Czy farmaceuci są gotowi?

Resort zdrowia, oprócz odpowiedzi „tak” lub „nie” umożliwia udzielenie odpowiedzi „nie wiem”. Na podstawie udzielonych odpowiedzi osoba kwalifikująca do szczepienia może zlecić jeszcze konsultację z lekarzem, który ostatecznie zdecyduje, czy zastrzyk będzie można podać. Tak się stanie, jeśli w te części ankiety, na któreś z pytań odpowiemy twierdząco.

Co ważne, na końcu ankiety znajduje się także oświadczenie, że zgadzamy się na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19. Tego typu oświadczenia są standardem m.in. przed zabiegami operacyjnymi.

Szczepienia przeciw COVID.19. O to zapytają cię w ankiecie
Część I

1. Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy miała Pani/ Pani dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2?

2. Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/Pan bliski kontakt lub mieszka z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub mieszka z osobą, która miała w tym okresie objawy COVID-19 (wymienione w pyt. 3–5)?

3. Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/Pan podwyższoną temperaturę ciała lub gorączkę?

4. Czy w ciągu ostatnich 14 dni występował u Pani/Pana nowy utrzymujący się kaszel lub nasilenie kaszlu przewlekłego z powodu rozpoznanej choroby przewlekłej?

5. Czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiła u Pani/Pana utrata węchu lub odczucia smaku?

6. Czy otrzymała Pani/Pan jakąkolwiek szczepionkę w ciągu ostatnich 14 dni?

7. Czy Pani/Pan czuje się dzisiaj przeziębiony lub ma biegunkę, wymioty?

Kiedy zaczną szczepić dzieci?

Część II

1. Czy dziś czuje się Pani/Pan chora/chory? (trzeba będzie podać pomiar temperatury ciała wykonany w punkcie szczepień)

2. Czy wystąpiła u Pani/Pana kiedykolwiek ciężka niepożądana reakcja po szczepieniu (dotyczy również pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19)?

3. Czy lekarz rozpoznał kiedyś u Pani/Pana uczulenie na glikol polietylenowy (PEG), polisorbat lub inne substancje wchodzące w skład szczepionki 1?

4. Czy w przeszłości lekarz rozpoznał u Pani/Pana ciężką, uogólnioną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu jakiegoś leku, pokarmu, po ukąszeniu przez owada?

5. Czy występuje u Pani/Pana zaostrzenie choroby przewlekłej?

6. Czy otrzymuje Pani/Pan leki osłabiające odporność (immunosupresyjne), np. kortyzon, prednizon lub inny kortykosteroid (deksametazon, Encortolon, Encorton, hydrokortyzon, Medrol, Metypred itp.), leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne), leki zażywane po przeszczepieniu narządu, radioterapię (napromienianie) lub leczenie biologiczne z powodu zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy?

7. Czy choruje Pani/Pan na hemofilię lub inne poważne zaburzenia krzepnięcia?

8. Czy lekarz w przeszłości rozpoznał u Pani/Pana małopłytkowość indukowaną heparyną (HIT) lub czy w przeszłości wystąpił udokumentowany incydent zakrzepicy żył mózgowych?

9. (tylko dla Pań) Czy jest Pani w ciąży?

10. (tylko dla Pań) Czy karmi Pani dziecko piersią?


/5
- / BRAK
Wypełnienie kwestionariusza to podstawa wywiadu przed szczepieniem.

/5
- / BRAK
Nowy kwestionariusz składa się z dwóch części. W pierwszej jesteśmy pytani m.in. o to, czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z osobą zakażoną.

/5
- / BRAK
W drugiej części pojawia się nowe pytanie, m.in. o zakrzepicę. Odpowiedź na nie może mieć wpływ na to, czy dostaniemy zastrzyk przeciw COVID-19.

/5
- / BRAK
Uwaga, na końcu trzeba podpisać oświadczenie.
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów


Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-05-03, 06:09

Witam statyk :-)
Już zaszczepiony jestem :!: Nawet nie poczułem kiedy he he ! Wszystko dobrze !
Pozdrawiam !

========================================================================= :arrow: 8-)
Nowe obostrzenia na maj 2021. :-> :!:
Podjęto decyzję w sprawie kościołów

Koronawirus wciąż jest w natarciu. Jednak dane epidemiczne są nieco lepsze niż w ubiegłym miesiącu. W związku z tym rząd zadecydował o luzowaniu obostrzeń. Dotyczą one także kościołów. Szczegóły zmian zostały przedstawione podczas konferencji premiera i ministra zdrowia.
Nowe obostrzenia na maj 2021. Zapadła decyzja ws. kościołów (zdjęcie ilustracyjne)
Nowe obostrzenia na maj 2021. Zapadła decyzja ws. kościołów (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: PAP, Fot: Marek Zakrzewski
https://v.wpimg.pl/NzQ0MzA3YRswUjtJbkhs ... T2ZTdR5jTg
Konferencja Adama Niedzielskiego odbyła się w środę 28 kwietnia po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Minister Zdrowia ogłosił harmonogram luzowania obostrzeńna maj. Rząd podjął decyzję ws. kościołów.

Nowe obostrzenia na maj 2021. Co z kościołami?

Przypomnijmy, że dotychczas w kościołach i innych miejscach kultu religijnego obowiązywały obostrzenia związane z pandemią COVID-19. "Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób" - widniała informacja na stronie rządowej.

Teraz rządzący wprowadzają zmiany. Od 4 maja w świątyniach kultu religijnego będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2. Rada Ministrów rekomenduje, aby odprawianie ceremonii odbywało się na świeżym powietrzu.

Luzowanie obostrzeń, a szczepienia na COVID-19
Od końca grudnia 2020 roku w Polsce odbywają się szczepienia przeciwko COVID-19. Coraz większa liczba zaszczepionych osób wpływa na dane epidemiczne. Te natomiast decydują m.in. o luzowaniu lub zaostrzeniu restrykcji.

W niedzielę 25 kwietnia Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że w naszym kraju wykonano 10 287 545 szczepień na COVID-19. Pierwszą dawką szczepionki przyjęło już 7 717 859 osób. 2 644 263 - tyle osób w Polsce jest już w pełni zaszczepiona na COVID-19 (przyjęli drugą dawkę lub podano im preparat firmy J&J).

W tym tygodniu na COVID-19 zaszczepił się prezydent Andrzej Duda razem z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka przekazała w mediach społecznościowych, że czuje się dobrze. Wcześniej o swoim i żony szczepieniu informował premier Mateusz Morawiecki.

W środę o północy ruszyły także szczepienia dla 30-latków. Przypomnijmy, że od poniedziałku trwa przyspieszony program szczepień. Aktualnie na szczepionkę na COVID-19 w ciągu jednego dnia mogą zapisywać się dwa roczniki.

Szczepionki na COVID-19. Jak się zapisać?
Istnieje kilka sposobów na to, aby zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Można to zrobić za pomocą systemu e-Rejestracji oraz Internetowego Konta Pacjenta.

Osoby, które chcą się zaszczepić na COVID-19 mogą również zadzwonić na infolinię pod numerem 989 lub wysłać SMS na numer 880 333 333. Oprócz tego można się bezpośrednio skontaktować z punktem szczepień lub do niego pójść. :-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby statyk » 2021-05-03, 08:42

Witaj strateg 1
Ja się szczepiłem 2 razy pfizerem i żadnych problemów poszczepiennych nie miałem . Przypuszczam , że to zależy od odporności organizmu człowieka .
Nie wiesz co się dzieje z Kmicicem . Pisałem do niego w sprawie wykonania skryptu w LC , dotyczącego "ciekawego problemu pietrusa".
Jak byś coś wiedział , to napisz w temacie Expres lotka , bo nie chcę tutaj zaśmiecać . Za informację z góry dziękuje i pozdrawiam .
statyk
statyk
 
Posts: 175
Joined: 2006-12-28, 14:58

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-05-21, 03:50

Kolejny etap znoszenia obostrzeń. :-D 8-)

Od dziś otwarte kina i teatry
Od 21 maja teatry, opery, filharmonie, kina oraz grupy cyrkowe będą mogły wznowić działalność, a domy i ośrodki kultury – ponownie prowadzić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach. To kolejny etap luzowania obostrzeń epidemicznych w Polsce.

Co konkretnie jeszcze się zmieni od piątku? Wyjaśniamy!

Dzisiaj, 00:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Luzowanie obostrzeń w Polsce. Jakie zmiany wchodzą w życie 21 maja?Luzowanie obostrzeń w Polsce. Jakie zmiany wchodzą w życie 21 maja? - Wojtek Jargiło / PAP

Początkowo działalność w przestrzeni zamkniętej instytucje kultury miały wznowić od 29 maja, jednak rząd zdecydował się na zmiany w harmonogramie znoszenia obostrzeń
Nie wszystkie instytucje kultury otworzą się w najbliższym możliwym terminie. Niektóre nie podjęły jeszcze decyzji, co do terminu wznowienia działalności
Od piątku działać będą mogły też parki rozrywki na świeżym powietrzu przy zachowaniu 50 proc. obłożenia

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Jakie zmiany 21 maja?
Pierwotnie działalność w przestrzeni zamkniętej instytucje kultury miały wznowić od 29 maja, ale tempo luzowania obostrzeń przez rząd zostało przyspieszone. Zmiany w harmonogramie znoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim. Jednak nie wszystkie instytucje kultury otworzą się w najbliższym możliwym terminie. Niektóre nie podjęły jeszcze decyzji, co do terminu wznowienia działalności.

Kiedy paszporty covidowe? Wiceminister podała datę
Od piątku, 21 maja kina, teatry, opery i filharmonie będą mogły udostępniać publiczności do 50 proc. miejsc na widowni. Muszą też przestrzegać reżimu sanitarnego (zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami), a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów i posiłków.

Noc Muzeów 2021. Na zwiedzanie ruszyły tłumy

Jak Polacy powitali otwarte ogródki gastronomiczne? Sprawdzamy w różnych miastach
Działalność edukacyjną i animacyjną z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą wznowić także domy i ośrodki kultury oraz świetlice. Przypomnijmy, że od 15 maja działalność ta była możliwa wyłącznie na otwartym powietrzu.

Ile Polaków zostało zaszczepionych? Michał Dworczyk podaje dane i dodaje: to za mało
Z 50 proc. obłożeniem gości mogą witać także parki rozrywki na świeżym powietrzu.

Tydzień później, 28 maja czekają nas kolejne zmiany w ramach luzowania obostrzeń sanitarnych. Swoją działalność będą mogły wznowić siłownie i kluby sportowe pod warunkiem, że na 1 osobę przypada 15 mkw. powierzchni i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. To także kluczowa data dla właścicieli restauracji, które od tego dnia będą mogły przyjmować gości wewnątrz swoich lokali.


Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Od 15 maja zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu: w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

Najważniejsze praktyczne informacje na temat koronawirusa
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach czy w kościele.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie pandemii zwolnione są osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

całościowe zaburzenia rozwoju,
zaburzenia psychiczne,
niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa
Obecnie także nie obowiązują żadne ograniczenia w przemieszczaniu się. :-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-05-28, 08:31

Kolejny etap luzowania obostrzeń. :-) :-D 8-)

Co się dziś zmienia?
Dziś tj. 28 maja 2021 r. kolejny etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?
Od piątku więcej osób może uczestniczyć w imprezach sportowych na świeżym powietrzu, uczniowie wracają do nauki stacjonarnej, pojawia się też możliwość otwarcia restauracji, kin, czy teatrów. Pełną listę zmian prezentujemy poniżej.

Dzisiaj, 06:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Luzowanie obostrzeń w Polsce, 28 maja. Co się zmienia? [LISTA]Luzowanie obostrzeń w Polsce, 28 maja. Co się zmienia? [LISTA] - Jordan Feeg / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/zw ... gqEwBaExAQ


Luzowanie obostrzeń w Polsce - 28 maja
Edukacja. Powrót wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich do nauki stacjonarnej
Gastronomia. Możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku przy zachowaniu reżimu sanitarnego i wykorzystaniu maksymalnie 50 proc. miejsc w lokalu
Imprezy okolicznościowe wewnątrz z limitem do 50 osób
Otwarte kina i teatry wewnątrz budynków przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu
Sport. Siłownie, kluby fitness, solaria znów otwarte. Kryte obiekty sportowe, w tym baseny, tym razem dla wszystkich, również z obłożeniem 50 proc.
W imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150
Luzowanie obostrzeń. Zmiany w restauracjach i kinach
Poluzowanie obostrzeń, m.in. w gastronomii wynika z rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja br.

Egzamin ósmoklasisty już od wtorku. Jaki jest harmonogram? Jakie obostrzenia obowiązują?
Zgodnie z nim, od piątku, 28 maja do 5 czerwca restauracje, także te w hotelach oraz placówki gastronomiczne mogą przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali, a nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu, jak to się odbywa od 15 maja.

Wznowienie działalności wewnątrz lokali musi się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że możliwe jest max. 50 proc. obłożenie lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami - zajęty może być co drugi z nich, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Każdy wchodzący do restauracji musi mieć zakryte maseczką usta oraz nos; może je odsłonić przy stoliku.

Według rozporządzenia także od piątku, do 5 czerwca br. ponownie można prowadzić gry na automatach, działalność mogą wznowić także kasyna. Obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kw. powierzchni danej działalności; obsługa oraz klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

Ponadto, mogą odbywać się od piątku imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie), ale maks. 50 osób; do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Zgodnie z nowym prawem czynne są baseny dla wszystkich, ale z limitem 50 proc. obłożenia obiektu, a także siłownie, kluby fitness, solaria, tu obowiązuje limit - jedna osoba na 15 m kw. w reżimie sanitarnym.

Czy tłumy turystów zatkają lotniska, gdy znikną pandemiczne ograniczenia?
Luzowanie obostrzeń. Od piątku więcej uczestników imprez sportowych na świeżym powietrzu
Od piątku w imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Poza tym wprowadzono możliwość udziału więcej niż jednej grupy, ale przy zachowaniu 30-minutowego odstępu między nimi.

Wydarzenia mogą być teraz organizowane z limitem do 250 osób w grupie, przy czym grup może być więcej niż jedna, ale warunkiem jest zachowanie odstępu 30-minutowego między nimi. Na nowych regulacjach mogą skorzystać głównie organizatorzy zawodów biegowych czy rowerowych. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Nadal w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu mogą uczestniczyć kibice w wymiarze 25 proc. pojemności trybun. Limit ten zwiększono dla dwóch meczów towarzyskich piłkarskiej reprezentacji, przygotowującej się do mistrzostw Europy. 1 czerwca we Wrocławiu i tydzień później w Poznaniu na spotkaniach z Rosją i Islandią trybuny będą się mogły zapełnić w 50 procentach. :-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-06-01, 15:26

Unijne certyfikaty szczepionkowe: są nowe informacje. :!: 8-) :-) :-D

To warto wiedzieć
Marta Bellon 1 czerwca 2021

Na możliwość posługiwania się ujednoliconym certyfikatem szczepionkowym we wszystkich krajach UE jeszcze trochę poczekamy. Część krajów już wystawia je swoim obywatelom, ale jeszcze nie odczytują certyfikatów wystawionych w innych państwach.
Foto: Nicolas Economou/NurPhoto/Patrick van Katwijk/BSR Agency / Getty Images
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/EB ... gqEwBaExAQ
Na możliwość posługiwania się ujednoliconym certyfikatem szczepionkowym we wszystkich krajach UE jeszcze trochę poczekamy. Część krajów już wystawia je swoim obywatelom, ale jeszcze nie odczytują certyfikatów wystawionych w innych państwach.

1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych, ale nie oznacza to, że turyści podróżujący z Polski mogą już posługiwać się tym certyfikatem w dowolnym kraju UE. System w całej Unii – jak informowaliśmy 27 maja – ruszy dopiero 1 lipca. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.

1 czerwca Polska dołączyła do systemu unijnych certyfikatów covidowych
To oznacza, że są one wystawiane osobom zaszczepionym w naszym kraju
Razem z nami do systemu podłączyły się: Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja i Chorwacja
Warto pamiętać jednak, że system formalnie ruszy w całej UE od 1 lipca, a podłączenie nie oznacza jeszcze pełnej funkcjonalności
W certyfikacie znajdą się trzy informacje: że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, czy jest ozdrowieńcem lub że ma negatywny wynik testu na koronawirusa
System certyfikatów ma działać w UE 12 miesięcy
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Jeszcze w połowie maja mówiło się o tym, że unijne certyfikaty szczepionkowe mogą pojawić się jeszcze w czerwcu, przed wakacjami. 27 maja pisaliśmy, że tak nie będzie, bo data startu systemu to 1 lipca. Po wtorkowej konferencji ministra zdrowia wiadomo, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Unijne certyfikaty covidowe mają ułatwić osobom zaszczepionym przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcom podróżowanie po Europie. Dostęp do certyfikatu i możliwość posługiwania się nim są bezpłatne. Będzie on potwierdzał trzy sytuacje:

że ktoś został zaszczepiony przeciw COVID-19
że przeszedł tę chorobę i jest tzw. ozdrowieńcem
że ma negatywny wynik testu PCR wykrywającego koronawirusa.
Jak ustaliliśmy w ubiegłym tygodniu w resorcie zdrowia, o te dodatkowe informacje: czy dana osoba jest ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 kody QR będą uzupełniane od 1 czerwca.

Od 1 czerwca Polska, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja wydają certyfikaty zaszczepionym (czyli zaczynają się one pojawiać tam, skąd do tej pory mogliśmy pobrać poświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 – na Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl), ale do momentu formalnego startu systemu (1 lipca) będą one działać jedynie w tych krajach, które się do niego teraz (w czerwcu) podłączą.

Listę krajów technicznie gotowych do podłączenia systemu certyfikatów oraz tych, które już się do niego podłączyły (to dwie różne rzeczy) można znaleźć TUTAJ. Jest ona aktualizowana.

Jak zdobyć certyfikat covidowy?
"Formalny start tego systemu nastąpi 1 lipca. Wtedy to wszystkie kraje będą uznawały nawzajem ten standard i również od tego momentu będzie obowiązywało unijne rozporządzenie. Polska znalazła się w grupie liderów, którzy będą od 1 czerwca już wydawali te certyfikaty do użytku. Oprócz tej elektronicznej wersji w Internetowym Koncie Pacjenta każdy, kto jeszcze nie korzysta jeszcze z tej usługi, będzie mógł w dowolnym podmiocie medycznym zwrócić się o to, by otrzymać wydruk. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl będzie mógł wydrukować dla pacjenta potwierdzenie: wykonania testu, statusu ozdrowieńca i bycia zaszczepionym" – tłumaczył minister zdrowia 1 czerwca.

Do 25 czerwca dostęp do certyfikatu covidowego mamy zyskać również poprzez aplikację mojeIKP na urządzenia mobilne oraz w aplikacji mObywatel.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kraje, które wydadzą certyfikat swoim obywatelom, będą od razu uznawać certyfikaty turystów z zagranicy. Polska zacznie je odczytywać od 10 czerwca (wtedy dostępna będzie służąca do tego aplikacja), czyli od tego dnia podróżujący np. z Chorwacji czy Czech, mający wystawiony certyfikat w swoim kraju, będzie mógł posługiwać się nim po przyjeździe do naszego kraju.

Kiedy można przekraczać granicę z certyfikatem po zaszczepieniu?
Zaszczepiony posiadający certyfikat zyskuje zielony status, czyli taki, który uprawnia przekroczenie granicy zaszczepionym bez konieczności poddawania się restrykcjom epidemicznym (wykonania testu lub udania się na kwarantannę) po 14 dniach od drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19 lub 14 dni po przyjęciu preparatu Johnson & Johnson.

"Zwracam uwagę, że standardem europejskim jest to, że niezależnie od tego, kiedy było wykonane szczepienie, potwierdzenie zielonego statusu następuje 14 dni po drugiej dawce bądź pierwszej dawce, jeśli jest to szczepienie jednodawkowe. Jeżeli chodzi o kwestie testowania, to tutaj zielony status certyfikatu pojawia się w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR-owego. Jeśli chodzi o kwestie statusu ozdrowieńca, to status uaktywnia się po 11 dniach od wykonania badania i trwa przez 180 dni" – przekazał minister zdrowia 1 czerwca.

Kraje UE mają czas na podłączenie się do systemu do 12 sierpnia
Czy wszystkie kraje UE będą podłączone do systemu 1 lipca? Niekoniecznie. Cały proces może zająć jeszcze dodatkowe sześć tygodni.

Stosowne rozporządzenie wprowadzające podstawę prawną dla transgranicznego użycia systemu ma wejść w życie od 1 lipca, z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla krajów, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań

– informowało Ministerstwo Zdrowia tydzień temu w odpowiedzi na nasze pytania.

Podsumowując: te kraje, które przystępują teraz do unijnego systemu lub sprawdzają techniczną gotowość (i przystąpią w najbliższym czasie), udostępnią go swoim obywatelom i turystom od 1 lipca lub wcześniej (jak Polska, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja), a spóźnialscy będą dołączać w kolejnych dniach lub tygodniach.

Zobacz też: Rząd ogłasza loterię dla zaszczepionych. Do wygrania samochody i 1 mln zł

Czym właściwie będzie unijny certyfikat szczepionkowy?
Unijny certyfikat będzie miał dwa elementy – kod QR i unikalny identyfikator, który ma ułatwić identyfikację podróżnego. Polski resort zdrowia potwierdził nam, że kod QR dla zaszczepionych w Polsce (lub ozdrowieńców) początkowo dostępny będzie – tak jak do tej pory – w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, a później także w aplikacji mobilnej mojeIKP.

"Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu, świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze" – tłumaczył niedawno komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Kod QR w czasie kontroli będzie skanowany, sprawdzany ma być też unikalny identyfikator.

Na razie UE uzgodniła, że unijne rozporządzenie dotyczące obowiązywania certyfikatów szczepionkowych powinno być ważne przez 12 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że podróżowanie po krajach UE nie będzie uzależnione od tego, czy ktoś będzie posiadał taki certyfikat, czy nie. Osoby, które się nie zaszczepią przeciw COVID-19 również będą mogły podróżować, ale – jeśli nie są ozdrowieńcami – będą musiały poddać się najprawdopodobniej testowi wykrywającemu COVID-19, czyli w mocy zostanie zasada znana od 2020 r. i stosowana obecnie m.in. przez Grecję: zapraszamy, jeśli masz negatywny wynik testu (teraz dochodzi do niej jeszcze: lub jeśli jesteś zaszczepiony dwiema dawkami albo po przechorowaniu COVID-19). Polska również będzie trzymać się tej zasady – jak potwierdził niedawno wiceminister zdrowia.

"Do Polski będzie mogła wjechać osoba, która albo jest zaszczepiona, albo jest ozdrowieńcem, albo wykonała w ciągu 24 godzin test. Taka zasada będzie obowiązywała nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach europejskich" – przekazał Waldemar Kraska.

[Artykuł po raz pierwszy opublikowany 27.05.2021 r., 1.06.2021 r. zaktualizowany o najnowsze informacje] :-) 8-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-06-26, 07:14

Luzowanie obostrzeń od soboty 26 czerwca.

Oto lista zmian
Od początku maja, rząd sukcesywnie znosi kolejne obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Przed weekendem w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie, którego przedmiotem jest luzowanie obostrzeń w czerwcu. Jak wygląda kalendarz odmrażania gospodarki? Ucieszą się przede wszystkim kino i teatromaniacy.

779
Dzisiaj, 26 06 2021 01:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
- Keitma / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/bl ... gqEwBaExAQ

Od 26 czerwca 2021 r. zostaną zniesione limity w transporcie, dzięki czemu poruszanie się po kraju będzie łatwiejsze. Obecnie obowiązuje limit 50 proc. obłożenia
Jeśli chodzi o kina i teatry, to od 26 czerwca limit obłożenia miejsc będzie wynosił tam 75 proc. :-)
Zaszczepione osoby są zwolnione z kwarantanny i wyłączone z limitów

Wraz ze wzrostem zaszczepionych osób - według danych z 25 czerwca, zaszczepionych w Polsce jest już 27 mln 600 tys. osób. Co więcej, stale spada liczba zachorowań. A to oznacza, że można znosić kolejne obostrzenia, które od dłuższego czasu utrudniają funkcjonowanie wielu biznesów i znacznie obniżają jakość życia.

Od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności przez m.in. siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 m2. Taki sam limit dotyczy targów i konferencji. :-)

Możliwe dodatkowe obostrzenia dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa
Tego samego dnia, 26 czerwca otworzą się dyskoteki i kluby nocne. Ale nie może w nich przebywać więcej niż 150 osób. :-)

Gdy Brazylijczycy zaczęli umierać na COVID-19 powiedział "przestańcie marudzić"
To będzie też czas startu kasyn. Obowiązywać tam będzie reżim sanitarny i limity gości: jedna osoba na 10 m2. Klienci będą musieli mieć zasłonięte nos i usta.

Zmiany nastąpią też w hotelach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, teraz może 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia, a także osoby w pełni zaszczepione. Takie same limity obejmą branżę gastronomiczną. :-)

Zwiększy się limit osób w kinach i teatrach z 50 na 75 proc. obłożenia. W wesołych miasteczkach również będzie obowiązywał limit 75 proc. obłożenia obiektu. :-D

Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach religijnych - w świątyniach będzie obowiązywał limit 75 proc. obłożenia. :-D

Z kolei sportowe zmagania na trybunach będzie mogło śledzić 50 proc. kibiców na widowni. :-)

(TM)

Data utworzenia: 26 czerwca 2021, 01:14
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Re: Koronawirus - zagrożenia i ochrona przed zarażeniem !

Postby strateg1 » 2021-11-04, 05:22

3 dawka szczepionki :!:

Eksperci: ta grupa nie powinna przyjmować trzeciej dawki szczepionki

ADRIAN DĄBEK | data publikacji: 03.11.2021, 16:14
ten tekst przeczytasz w 6 minut

2 listopada ruszyła rejestracja na szczepienie uzupełniające przeciwko COVID-19. Trzecią dawką mogą się teraz zaszczepić wszyscy chętni dorośli. Jednak jest pewna grupa, która nie powinna się spieszyć z przyjęciem tzw. boostera. To ozdrowieńcy. O powodach wypowiadają się zarówno polscy, jak i zagraniczni specjaliści.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto nie powinien przyjmować?PhotobyTawat / Shutterstock
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/e6 ... zQGQgaEwBQ

SPIS TREŚCI
Zaszczepieni ozdrowieńcy - jaki mają poziom przeciwciał?
Zaszczepieni ozdrowieńcy nie potrzebują boosterów
Zaszczepieni ozdrowieńcy - potrójne zaszczepienie
Trzecia dawka dla ozdrowieńców - stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Trzecia dawka szczepionki, zwana "uzupełniającą", "przypominającą" lub "boosterem", pozwala podnieść spadającą wraz z upływem czasu odporność do poziomu podstawowego, czyli takiego, jaki był po dwóch tygodniach pełnego zaszczepienia
Do tej pory przyjęło ją w Polsce ponad 835 tys. osób
Jednak zdaniem ekspertów nie wszyscy powinni szczepić się po raz trzeci. Mowa o ozdrowieńcach
O żadnych ograniczeniach oficjalnie nie informowało jak dotąd Ministerstwo Zdrowia
Zapytaliśmy MZ o zalecenia w tej sprawie. Odpowiedź niewiele wyjaśniła

Zaszczepieni ozdrowieńcy - jaki mają poziom przeciwciał?

Pojawia się coraz więcej badań mówiących o tym, że u osób, które najpierw przeszły zakażenie koronawirusem, a potem zakończyły pełny cykl szczepienia podstawowego przeciwko COVID-19, ochrona przed infekcją jest wyjątkowo duża.

W październiku Brytyjczycy na podstawie danych z aplikacji ZOE Covid Study obliczyli, jak wypadają zaszczepieni ozdrowieńcy w porównaniu z osobami, które się "tylko" zaszczepiły.

Badanie wykazało, że dwie dawki szczepionki AstraZeneki zapewniają 71 proc. ochrony przed infekcją do sześciu miesięcy od momentu szczepienia. Poziom ochrony wzrastał do 90 proc. u osób, które wcześniej uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

W przypadku dwóch dawek szczepionki Pfizera odporność po upływie sześciu miesięcy od szczepienia była na poziomie 80 proc. U ozdrowieńców poziom wzrastał do 94 proc.


- Te badania pokazują, że niezależnie od tego, który preparat został podany, infekcja COVID-19 przebyta przed podwójnym szczepieniem oznacza większą ochronę - powiedział prof. Tim Spector z Kings College London, główny autor badania.

Do podobnych wniosków doszli francuscy naukowcy, reprezentujący m.in. Universite de Paris, Universite Paris-Est Créteil czy Instytut Pasteura. Wykazali, że osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami wcześniej niezakażonymi.

Czwarta fala w Polsce. Jak wygląda pesymistyczny scenariusz?
Natomiast badaczom z Health and Science University w Oregonie udało się wykazać, że poziom przeciwciał u osób z hybrydową odpornością (czyli uzyskaną w wyniku infekcji oraz szczepienia) jest kilka razy wyższy niż u tych jedynie zaszczepionych.

- Jeśli nie należysz jeszcze do żadnej z grup zakwalifikowanych do szczepienia przypominającego, ale masz za sobą przebytą infekcję i pełne szczepienie, nie powinieneś się martwić, ponieważ twoja ochrona jest na bardzo wysokim poziomie – mówił w październiku prof. Spector.

Zaszczepieni ozdrowieńcy nie potrzebują boosterów

Wielu zagranicznych ekspertów uważa, że osoby, które najpierw przeszły infekcję COVID-19, a następnie zostały zaszczepione, nie powinny się spieszyć z przyjmowaniem tzw. boosterów. Są one wyjątkowo odporne na ponowne zakażenie koronawirusem, niezależnie od jego wariantu.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że ta wzmocniona ochrona dotyczy kombinacji, gdy najpierw doszło do infekcji koronawirusem, a później ta osoba została zaszczepiona. Nie ma jeszcze danych mówiących o sytuacji odwrotnej - najpierw szczepienie, a potem infekcja mimo przyjęcia szczepionki.

Epidemia grypy w Polsce. Rekordowe liczby zakażeń
- Osoby, które zakaziły się SARS-CoV-2, a potem zaszczepiły, to ostatnia grupa, która potrzebuje boosterów. Te osoby już trzykrotnie były wystawione na działanie wirusa – mówiła w rozmowie z "Wall Street Journal" dr Akiko Iwasaki, immunolog z Yale University. Podkreśliła przy okazji, że bardziej skutecznym sposobem nabywania odporności jest infekcja COVID-19, bo organizm w tym wypadku ma bezpośredni kontakt z całym wirusem, a nie tylko białkiem jego kolca, jak ma miejsce w przypadku szczepienia.

Podobnie uważa dr Paul Offit, wirusolog, ekspert Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). - Ludzie, którzy najpierw się zakazili, a potem zaszczepili, dziś są wygrani. Takich osób nie namawiałbym do przyjmowania dawki dodatkowej, bo one już ją przyjęły, zakażając się koronawirusem - podkreślił.

Zaszczepieni ozdrowieńcy - potrójne zaszczepienie
Również u nas słychać głosy, że zaszczepieni ozdrowieńcy są już niejako po trzech dawkach szczepionki przeciwko COVID-19, więc powinni się wstrzymać ze szczepieniem przypominającym.

Czy czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 będzie konieczna?
- Mówi się, że osoby po przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 powinny na tę chwilę odroczyć decyzję o przyjęciu boostera, ponieważ uzyskana w naturalny sposób odporność może być traktowana jak jedna z dawek - przekonywał niedawno w rozmowie z Medonetem lekarz Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy medycznej.

- Stąd nie rekomenduje się obecnie przyjęcia trzeciej dawki przez ozdrowieńców, aby nie przesadzić z działaniem w drugą stronę, ponieważ w nauce najbardziej niebezpieczne są skrajności. Zbyt częste szczepienie przeciw COVID-19, podobnie jak nieszczepienie się w ogóle, mogą prowadzić do dużego niebezpieczeństwa - podkreślał Fiałek.

W podobnym tonie wypowiadała się prof. Sylwia Kołtan, krajowy konsultant ds. immunologii klinicznej. - Ozdrowieńcy zaszczepieni w pełni mają zdecydowanie wyższe stężenia przeciwciał. Można ich traktować jako osoby zaszczepione potrójnie - mówiła w wywiadzie dla PAP.

Trzecia dawka dla ozdrowieńców - stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia jak dotąd oficjalnie nie wspominało o żadnych ograniczeniach dotyczących ozdrowieńców przy podawaniu dawki przypominającej. Zapytaliśmy MZ, czy podziela przytaczane powyżej wątpliwości i zalecenie ekspertów. Niestety, poza przypomnieniem ogólnych zasad podawania trzeciej dawki, niczego nowego się nie dowiedzieliśmy.

"Zalecenia krajowe są oparte na decyzji European Medicines Agency (EMA), opinii ekspertów Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Advisory Comimittee on Immunization Practices (ACIP) oraz Joint Committee on Vaccination and Immunisation.

Szczepienia w Polsce są realizowane przez fachowy personel medyczny (uprawnione osoby kwalifikujące do szczepienia), do którego pacjent powinien zgłosić wątpliwości i pytania dotyczące zaleceń i postępowania przed i po szczepieniu w toku postępowania indywidualnego. Przy ocenie stanu układu odporności pacjenta należy uwzględnić stopień ciężkości choroby, czas jej trwania, stan kliniczny pacjenta, powikłania, choroby współistniejące oraz każdą potencjalnie immunosupresyjną terapię. Jednocześnie w przypadku wystąpienia wątpliwości podczas kwalifikacji pacjenta do szczepienia mogą one być skonsultowane z konsultantem krajowym lub wojewódzkim, włącznie ze skierowaniem pacjenta na konsultację specjalistyczną" - czytamy w e-mailu przesłanym przez Biuro Komunikacji MZ.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla osób 18+. Pięć ważnych pytań [WYJAŚNIAMY]
"Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Dedykowaną szczepionką do realizacji szczepienia przypominającego jest szczepionka Comirnaty Pfizer BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki (Pfizer/ AstraZeneca/ Moderna/ Johnson&Johnson) zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Biorąc powyższe pod uwagę, nadmienić należy, że:

Dawka przypominająca – podawana jest osobom zaszczepionym (te które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu,
Dawka dodatkowa uzupełniająca – podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony)" - informuje resort.
Na koniec MZ przypomina, że "Informacje nt. wyników badań, niepożądanych odczynów poszczepiennych, składu szczepionek oraz wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym wiek, wskazania, przeciwskazania, działanie i skuteczność szczepionek jest zawarty w odnośnych Charakterystykach Produktów Leczniczych, dostępne na stronie Urzędu Rejestracji Produktów leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych". :-/ 8-)
=>M O T O F A N -> SHL,WFM,WSK,Komar,Romet,Jawa,MZ-ka, i td.
User avatar
strateg1
 
Posts: 1005
Joined: 2007-01-20, 16:58
Location: Rzeszów

Previous

Return to Sprawy rózne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron