Jak usunąć grę z LottoCADa

Pytania i odpowiedzi dotyczące użytkowania programu LottoCAD

Jak usunąć grę z LottoCADa

Postby Kmicic » 2015-04-12, 21:07

Gry w LottoCadzie pamietane są w złożony sposób w kilku tabelach bazy danych.

BARDZO WAŻNE : wykonaj kopie bazy aby można było wrócić bezboleśnie do stanu przez zmianami.
Utwórz katalog : C:\Documents and Settings\WJ\AppData\Roaming\LottoCad232R\Database_kopia
skopiuj wszystkie pliki z katalogu :
C:\Documents and Settings\WJ\AppData\Roaming\LottoCad232R\Database do właśnie utworzonego katalogu Database_kopia.


1. Tabela o nazwie "GAMES" to tabela Gier która zawiera spis wszystkich dostępnych gier. Tabela ta zawiera dla kazdej z gier szereg szczegółów. Aby obejrzeć te szczegóły wystarczy otworzyć z menu "Plik"->"Menadżer Gier Liczbowych" w skrócie "MG". W otworzonym oknie "MG" wybieram zakładkę "Baza Gier" i możemy przejrzeć tam właśnie tabelę "GAMES". Jeżeli jest w tej tabeli gra którą chcemy usunąć to po prostu przesuwamy wskaźnik do tej pozycji i wciskamy kombinacje klawiszy CRTL+DEL.
Image
2. Tabela o nazwie "MAINBASE" to prosta tabela decydująca które gry z całego zestawu gier LottoCada będą wyświetlane w głównym pasku nawigacyjnym programu (z lewej strony okna głównego). Aby zorientować się w jej budowie wykonaj w zakładce "SQL", proste zapytanie :

Code: [Select all] [Expand/Collapse] [Download] (Untitled)
  1. SELECT * FROM MAINBASE;
GeSHi © Codebox Plus


Wykonaj je wciskając przycisk "Wykonaj zapytanie" (zapytania zwracajace zawartość typu SELECT, wykonuje się właśnie tym przyciskiem).

Następnie możesz zobaczyć jej budowę wybierając zakładkę "wynik SQL". Jak widać to tabela grupująca numer porządkowy gry (kolejność wyświetlania) i identyfikator gry z tabeli "GAMES".

Image

Tabeli tej w "MG" bezpośrednio nie widać ale można ją przejrzeć w zakładce "Wybór gier do programu" operując przyciskami nawigacji zatytułowanymi "Przyciski nawigacji dla gier aktywnych" ( w górnej części zakładki). Jeżeli usuwana gra była wyświetlana w głównym pasku nawigacji (gra była aktywna) to należy ją usunąć posługując się opisanym w poprzednim zdaniu pasku nawigacji dla gier aktywnych. Jeżeli ta gra była ostatnia na tej liście to sprawa jest prosta. Wciskamy przycisk "strzałka w lewo" aż w okienkach "kolejność gry [ x ] <--> [ Nazwa gry ]" pokaże się gra usuwana. Wówczas wystarczy wcisnąć na tym pasku nawigacji przycisk "usuń" z symbolem "minus [-]".

Image

Ponieważ kolejność gier jest auto numerowana tylko podczas ich wprowadzania to jeżeli usuwana gra nie była ostatnia to musimy usunąć wszystkie gry będące za nią. Następnie usunąć grę i wprowadzić gry ponownie. Jeżeli się to opanuje to czynność ta jest prosta. Przykład mamy w zestawie gier aktywnych 5 gier o numerach pojawiających sie w okienku "kolejność gry:" odpowiednio 1,2,3,4 i 5. Chcemy usunąć grę o numerze kolejnym 3 (RULETKA). Wykonujemy kolejno : Przesuwamy sie w prawo przyciskiem [>] do pozycji 5 (np:Mini Lotto), wciskamy minus [-], potwierdzamy usuniecie [OK], wskaźnik wskazuje grę nr [4](np Multi Multi), znów wciskamy minus [-] i potwierdzamy [OK],wskaźnik wskazuje grę nr [3] (RULETKA to tą grę chcemy usunąć), znów wciskamy minus [-] i potwierdzamy [OK]. Teraz wprowadzamy ponownie gry ale już bez gry usuwanej. Wciskamy przycisk [+] w okienku pokaże się wskaźnik [3] i teraz z pola <--> wybieramy z rozwinięcia grę usuniętą wcześniej na pozycji 4 (np Multi Multi), zatwierdzamy wybór znakiem ptaszka [v],
wciskamy przycisk [+] w okienku pokaże sie wskaźnik [4] i teraz z pola <--> wybieramy z rozwinięcia grę usuniętą wcześniej na pozycji 5 (np Mini Lotto), zatwierdzamy wybór znakiem ptaszka [v] i już wszystko gotowe. Bazy losowań nie musimy usuwać. Jeżeli gry nie będzie w zestawie aktywnym i w zestawie wszystkich gier to jest ona trwale usunięta. Bazy losowań można usunąć usuwając z katalogu pliki o nazwie gry i rozszerzeniach (.dat i idx). Dla przykładowej gry RULETKA będą to pliki z katalogu : C:\Documents and Settings\WJ\AppData\Roaming\LottoCad232R\Database, odpowiednio ruletka.dat i ruletka.idx. Po ich usunięciu nie będzie żadnego śladu wprowadzonej gry.

Sposób drugi, jest mniej pracochłonny ale trzeba czuć się pewnie w obsłudze zapytań SQL.
Aby zorientować się w nazwach i składzie gier aktywnych wykonajmy najpierw zapytanie testowe do bazy.
W Managerze gier wybierz zakładkę "SQL". W pole edycji zapytań wklej poniższy skrypt, sposobem jak w punkcie 2 wykonujemy zapytanie i w zakładce wyniki otrzymamy wszystkie potrzebne nam informacje, łącznie z nazwami gier i nazwami tabel bazy danych:

Code: [Select all] [Expand/Collapse] [Download] (Untitled)
  1. SELECT m.ID, m.IDGAMES, g.Game_Name, g.DatabaseName FROM MAINBASE m LEFT JOIN GAMES g ON m.IDGAMES=g.ID;
GeSHi © Codebox Plus


Otrzymamy wyniki:

Image


Chcąc się pozbyć gry o numerze porzadkowym 3 wypisujemy cały skrypt np w notatniku ale bez linii zawierajacej grę którą usuwamy przykładowa RULETKA.
Pierwsza linia usuwa wszystkie wpisy a nastepne linie (2,3,4 i 5) dodają w kolejności wyświetlania gry aktywne.
Tekst za każdym zapytaniem pomiędzy znakami /* */ to komentarz i jest ignorowany. Nie trzeba go wypisywać.

Code: [Select all] [Expand/Collapse] [Download] ({ CODEBOX_PLUS_DEFAULT_FILENAME }.sql)
  1. DELETE FROM MAINBASE; /* Usuwa wszystkie wpisy aktywnych Gier */
  2. INSERT INTO MAINBASE VALUES(1,143); /* Gra nr 1 ma ID=143 To Gra LittleLotto */
  3. INSERT INTO MAINBASE VALUES(2,2); /* Gra nr 2 ma ID=2 To Gra Lotto */
  4. INSERT INTO MAINBASE VALUES(3,8); /* Gra nr 4 ma ID=8 To Gra Multi Multi */
  5. INSERT INTO MAINBASE VALUES(4,3); /* Gra nr 5 ma ID=3 To Gra MiniLotto */
  6. DELETE FROM GAMES WHERE ID=8000; /* usuń gre o ID=8000 (RULETKA) */
  7. DROP TABLE RULETKA; /* usuwa całkowicie bazy losowań gry RULETKA */
GeSHi © Codebox Plus


Po wklejeniu skryptu do edytora zapytań zakładki SQL, przyciskiem EXECUTE (ten przycisk wykonuje zapytanie nie zwracajace wyniku) uruchamiamy skrypt. Za jednym zamachem ślad po grze zaginie na zawsze :-).

Gdyby się coś nie udało, zawsze możesz wrócić do stanu przez zmianami wykonując powrotna kopię całego katalogu :

C:\Documents and Settings\WJ\AppData\Roaming\LottoCad232R\Database_kopia do katalogu C:\Documents and Settings\WJ\AppData\Roaming\LottoCad232R\Database

pozdrawiam
AK
--
Wojtek
Audaces fortuna iuvat - śmiałym szczęście sprzyja
User avatar
Kmicic
Administrator
 
Posts: 720
Joined: 2006-11-28, 00:40
Location: Obywatel świata

Re: Jak usunąć grę z LottoCADa

Postby fafik11 » 2015-06-20, 19:16

Wyniki w lottocadzie aktualizują się automatycznie?
wyniki lotto - najszybsze w internecie
fafik11
 
Posts: 4
Joined: 2010-08-10, 20:43

Re: Jak usunąć grę z LottoCADa

Postby Kmicic » 2015-09-29, 06:39

fafik11 wrote:Wyniki w lottocadzie aktualizują się automatycznie?

I tak i nie, jeżeli rozumiesz automatycznie że bez udziału uzytkownika to NIE. W menu jest polecenie aktualizuj losowania. Wówczas serwer sprawdza które daty losowań są ostatnie i ściąga tylko te co są potrzebne (polecenie [Pobierz]) . Ściąga je w postaci gotowych zapytań (tekstowych list) w jezyku SQL. Po sciagnięciu wystarczy kliknąć polecenie [Wykonaj] i wszystkie zapytania SQL (losowania) zostaną wprowadzone. Po sciagnieciu trzeba przeładować grę. Albo zamknąć i otworzyć program albo wybrać inną grę by następnie wrócić.
--
Wojtek
Audaces fortuna iuvat - śmiałym szczęście sprzyja
User avatar
Kmicic
Administrator
 
Posts: 720
Joined: 2006-11-28, 00:40
Location: Obywatel świata


Return to LottoCAD pytania i odpowiedzi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron